Exploze v indickém Pune usmrtila nejméně 2 cizince - Itala a Íránce

Dillí (Indie) – Sobotní výbuch v oblíbené restauraci v západoindickém městě Pune způsobila bomba. Potvrdil to dnes indický ministr vnitra Palaniappan Čidambaram. Podle nejnovější bilance výbuch zabil nejméně devět lidí včetně dvou cizinců, Itala a Íránce. Dalších 57 osob bylo zraněno, z toho někteří těžce. Restaurace, kde došlo k výbuchu, leží nedaleko židovského centra chasidského hnutí Chabad Lubavič, které také hojně navštěvují turisté.

Podle Čidambarama byla nálož umístěna v tašce, kterou někdo v restauraci odložil. Novinářům potvrdil, že mezi oběťmi je jeden cizinec, ale jeho národnost neupřesnil. Policie uvedla, že exploze nastala v době, kdy byla hojně navštěvovaná prodejna rychlého občerstvení German Bakery plná turistů a cizinců.

Identifikace obětí podle úřadů ještě neskončila, zatím bylo potvrzeno, že o život přišlo šest Indů, Ital a Íránec. Mezi zraněnými cizinci jsou prý čtyři Íránci, dva Nepálci, dva Súdánci, jeden Tchajwanec a Němec.

Možné vazby útočníků na Pákistán

Podle nejmenovaného vyšetřovatele se pozornost zaměřila na islámskou radikální organizaci Laškare tajjaba sídlící v Pákistánu, jíž se připisují útoky v Bombaji v listopadu 2008, a domácí militantní skupinu zvanou Indičtí mudžahedíni. Možné vazby útočníků na Pákistán rozhněvaly hinduistické nacionalistické vůdce, kteří se dožadovali zrušení mírových rozhovorů s tímto muslimským sousedem.

Na útok zareagoval také pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání, který ho odsoudil. Navíc restaurace, kde došlo k výbuchu, leží nedaleko židovského centra chasidského hnutí Chabad Lubavič, které také hojně navštěvují cizinci.

/*json*/{"map":{"lat":18.5405908621,"lng":73.8878417015,"zoom":16,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":18.539695724176,"lng":73.887455463409,"type":"1","description":"German Bakery, Pune"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Sobotní incident je prvním velkým teroristickým útokem, jaký Indie zažila od listopadu 2008, kdy skupina ozbrojenců zaútočila na Bombaj a zabila téměř 170 lidí. Jedním z cílů útočníků bylo i bombajské centrum hnutí Chabad Lubavič. Před útoky v Bombaji zasáhla vlna bombových útoků Indii už dříve v roce 2008. Zabito bylo přes 100 lidí. Policie z teroru v té době obvinila domácí muslimské teroristy. V podezření, že alespoň některé útoky spáchali, byli ale také indičtí militantní hinduisté. Hovořilo se i o takzvané pákistánské stopě a teroristické útoky značně zhoršily vztahy mezi Indií a Pákistánem.

Osvobozování hotelu Tádž Mahál
Zdroj: ČTK
Autor: AP