Tymošenková: Odstoupit? Ani mě nenapadne!

Kyjev - Ukrajinská premiérka a neúspěšná prezidentská kandidátka Julija Tymošenková dnes odmítla výzvy nového prezidenta Viktora Janukovyče k odstoupení a oznámila, že na svou funkci nehodlá rezignovat. Její strana zároveň v parlamentu navrhla vypracovat změny v ústavě a prostřednictvím referenda rozhodnout o jasném vymezení pravomocí v zemi. Parlament dnes zároveň velkou většinou rozhodl, že inaugurace nového ukrajinského prezidenta se uskuteční 25. února. Tymošenková ovšem dnes vítězství svého rivala napadla u soudu, což může termín Janukovyčova nástupu do funkce ovlivnit.

Na schůzi frakce koaličního bloku Naše Ukrajina - Národní sebeobrana (NU-NS) Tymošenková prohlásila, že prezidentské volby nemají žádný právní vztah k situaci vlády, a proto nevidí důvod k rezignaci. Vyjádřila zájem udržet dosavadní vládní koalici, pro niž by nové parlamentní volby mohly být nevýhodné.

Odblokovat komplikovaný ústavní pořádek, který je kombinací parlamentního a prezidentského systému, má návrh, který dnes na parlamentní schůzi navrhla poslanecká frakce Bloku Julije Tymošenkové (BJuT). Šéf frakce Ivan Kyrylenko navrhl možnost vyhlásit celostátní referendum, aby národ sám určil, jaký správní model potřebuje - prezidentský, nebo parlamentní. Země podle něj rovněž potřebuje „kardinální soudní reformu“.

Členy vládní koalice jsou na Ukrajině tři politické bloky, které mají ve sněmovně s 450 poslaneckými křesly celkem 244 mandátů. Nejsilnějším z nich je se 153 mandáty BJuT, ostatní dva jsou podstatně menší a mohou v případě předčasných voleb riskovat, že se nedostanou přes povinnou tříprocentní hranici. Ukrajinská média spekulují, že opoziční Janukovyčova Strana regionů se pokusí získat některý ze dvou menších vládních bloků na svou stranu, aby připravila Tymošenkovou o post předsedkyně vlády.

Ukrajinský parlament
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24