Netanjahu zřejmě v Moskvě uspěl

Moskva - Rusko muselo z „technických důvodů“ odložit dodávku moderního protivzdušného systému S-300 Íránu. Toto oznámení následuje po návštěvě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Moskvě, během níž jednal o sankcích proti Íránu a údajně přislíbil neprodávat izraelské zbraně Gruzii, pokud Rusko nedodá S-300 Teheránu. Západní země podezírají Írán, že pod rouškou civilního jaderného programu připravuje výrobu atomových zbraní. Teherán trvá na tom, že cíle jeho jaderného programu jsou ryze mírové, a odmítá ukončit obohacování uranu.

„Odklad způsobily technické problémy. Dodávka S-300 Íránu se uskuteční, až budou závady odstraněny,“ řekl dnes první náměstek ředitele ruské federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Alexandr Fomin agentuře Interfax během zbrojního veletrhu v Indii. Neupřesnil, o jaké technické problémy se jedná a dokdy by mohly být odstraněny.

Kontrakt s Íránem Rusko uzavřelo už před lety, ale dodávku zmrazilo s ohledem na vztahy s USA a Izraelem, které ostře protestovaly proti dodání tak moderní výzbroje Teheránu. Podle Íránu by mu tento systém umožnil odrazit jakýkoli izraelský nebo americký útok na jeho jaderná zařízení.

Netanjahu v Moskvě jednal s prezidentem Dmitrijem Medveděvem a premiérem Vladimirem Putinem. Podle ruského tisku strany dospěly k nepsané dohodě, že Izrael nebude dodávat své zbraně Gruzii a Rusko Íránu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na jednání v Kremlu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24