Zemřel jeden z hrdinů ze střechy Reichstagu

Moskva – V 93 letech zemřel v úterý Abdulchakim Ismajlov - jeden ze tří sovětských vojáků zvěčněných na slavné fotografii, jak na střeše říšského sněmu v Berlíně vztyčují v květnu 1945 sovětskou vlajku. Šlo ve skutečnosti o nainscenovanou fotografii, ale přesto se stala symbolem porážky Adolfa Hitlera.

Hrdina Sovětského svazu Ismajlov zemřel v Chasavjurtu v Dagestánu, ruské republice na severním Kavkazu. V Rudé armádě sloužil od roku 1939. Prodělal historickou krvavou bitvu o Stalingrad (1942-43), v níž SSSR nakonec zvítězil a která znamenala začátek ústupu nacistických vojsk.

Fotografie rudoarmějců, kteří vztyčují vlajku na Říšském sněmu, vznikla až po dobytí Reichstagu a byla společně s dodatečně přidanými oblaky dýmu naaranžována válečným fotografem TASSu Jevgenijem Chaldějem. Přesto patří ke dvěma bezesporu nejslavnějším snímkům z konce druhé světové války – společně s fotografií, na níž je zachyceno šest amerických vojáků vztyčujících v únoru 1945 vlajku na ostrově Iwodžima v Japonsku.

Vztyčení americké vlajky na ostrově Iwodžima
Vztyčení americké vlajky na ostrově Iwodžima