Sarkozy slíbil Haiti pomoc přes čtvrt miliardy eur

Port-au-Prince - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přijel na Haiti podpořit mezinárodní týmy, které zemětřesením poničené zemi pomáhají. Podíval se do francouzské polní nemocnice a s představiteli země jednal o další finanční pomoci. Přislíbil zemi během příštích dvou let pomoc ve výši 270 milionů eur a oznámil, že se Francie již rozhodla prominout Haiti dluh 56 milionů eur. Sarkozy je prvním francouzským prezidentem, který bývalou kolonii navštívil.

Při lednovém zemětřesení zemřelo na 230 tisíc lidí a bez střechy nad hlavou zůstaly dva miliony Haiťanů. Analytici Meziamerické rozvojové banky (IADB) odhadují materiální škody až na 14 miliard dolarů, což je více než roční hrubý domácí produkt Haiti.

Co do počtu obětí je zemětřesení na Haiti třetím nejničivějším zemětřesením v historii. Hlavní město Port-au-Prince bylo zničeno ze tří čtvrtin. Haiti již před zemětřesením platilo za nejchudší zemi západní polokoule. Skoro čtyři pětiny Haiťanů mají na den méně než dva dolary, přičemž více než polovina populace musí vystačit dokonce s méně než jedním dolarem na den.

Video Světadíl o Haiti
video

Světadíl o Haiti