Podle Izraele neexistuje důkaz, že za vraždou v Dubaji stojí Mossad

Jeruzalém - Izrael se brání v kauze vraždy významného člena palestinského islamistického hnutí Hamas. Podle ministra zahraničí není důkaz, že je do ní zapletena tajná služba Mossad. Dubajská policie vydala na podezřelé mezinárodní zatykač. Pasy, které použili, byly zřejmě falešné.

Události se vyvíjeli jako ve špionážní filmu – s převleky, falešnými pasy a vraždou v hotelu u letiště. Nejsou důkazy, že hlavními herci jsou naši agenti, tvrdí izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Na druhou stranu ale nic nepopřel.

„Izrael v těchto případech nikdy nereaguje, nic nepotvrzuje, ani nevyvrací. Tuhle politiku není důvod měnit,“ uvedl Lieberman.

Video Izraelci odmítají vraždu člena Hamasu
video

Izraelci odmítají vraždu člena Hamasu

Policie dubajského emirátu rozjela vyšetřování. Informovala Interpol a vydala zatykače na 11 lidí, kteří podle ní 20. ledna zavraždili Mahmúda Mabhúda, významného člena palestinského islamistického hnutí Hamas. Podle všeho v Dubaji zrovna nakupoval za íránské peníze zbraně.

Jména na pasech patřily skutečným lidem

Komando použilo pasy z Velké Británie, Irska, Německa a Francie. Všechny země shodně oznámily, že doklady jsou falešné. Potvrzují to i Izraelci, jejichž jména na pasech stojí. Zneužití pasů vyvolalo poprask nejen v Izraeli, ale i na Západě. Británie požaduje ústy premiéra Gordona Browna pečlivé vyšetřování. Kvůli použití falešných pasů si britská vláda na čtvrtek předvolala izraelského velvyslance.

Odborníci se přou, jestli je prozrazená operace opravdu zpackanou akcí izraelského Mossadu, nebo jestli ji provedla jiná zpravodajská služba a na Izraelce ji nastrčila, nebo zda šlo o mezinárodní spolupráci.

„Nebyl bych překvapený, kdyby se po otevření archivů za 30 let ukázalo, že operaci podporovaly i jiné západní tajné služby,“ řekl bývalý zpravodajec Mossadu Gad Šimron. Pro Mossad by ale svědčilo to, že zavražděný Palestinec byl zakladatelem Kásamových brigád. Ty na Izrael útočí z palestinských území bombami a raketami.