Británie zveřejnila dokumenty o UFO

Londýn – UFO, tedy neidentifikovatelné létající objekty, přitahují pozornost laické i odborné veřejnosti již několik desetiletí. Spekulace mnoha lidí teď navíc mohou být buď potvrzeny, nebo vyvráceny. Britské ministerstvo obrany totiž spolu s tamním Národním archivem zveřejnily dosud tajné dokumenty, které o UFO shromažďovaly. Svědectví těch, co neidentifikovatelné létající objekty spatřili nebo tomu alespoň věří, zaplnila přes 6 tisíc stran.

Celý svět se díky dokumentům může dozvědět podrobnosti o incidentech, jako byl třeba přelet nezvykle rychle letícího objektu po modrém nebi či jasně žlutá světla nad londýnským stadionem Chelsea, která se tehdy neslyšně pohybovala a měnila svůj tvar i velikost. Jen mezi lety 1994 a 2000 poslali Britové úřadům takových oznámení tisíce. Ministerstvo obrany je teď zveřejňuje. A snaží se na nich ukázat, jak se změnil pohled na UFO za posledních 70 let.

Jitka Lenková z Klubu psychotroniky a UFO je přesvědčena, že dokumenty nepřinášejí nic nového a neukazují nic, o čem by se již nevědělo. Zveřejnění těchto výpovědí prý svědčí o jejich minimálním významu a studium neidentifikovatelných objektů se díky nim nikam dál neposune. „Pokud je něco takového zveřejněno, znamená to, že tyto úkazy nijak neohrožují národní bezpečnost Velké Británie,“ tvrdí odbornice.

Video Události, komentáře o UFO
video

Události, komentáře o UFO

Zprávy z posledních let často popisují UFO jako velký, černý a trojúhelníkový objekt se světly na okrajích. Podle odborníků představy lidí v 90. letech ovlivnila revoluční letadla jako radarem nezachytitelný stealth nebo tvary strojů z vědecko-fantastických filmů, jako je třeba Den nezávislosti.

Podle britských vědců není možné dokázat, že by existovala přímá souvislost mezi tím, co lidé čtou a vidí ve filmech, a tím, co ve svých zprávách označují jako UFO. Lze prý ale předpokládat, že nejnovější vývoj v technologiích může ovlivňovat podobu toho, co lidé vidí ve vzduchu.

Britský národní archiv vyvěsil všechny zprávy i s nákresy objektů na své internetové stránky. Ministerstvo obrany začalo zveřejňovat záznamy o UFO před třemi lety. V rámci tohoto projektu už odtajnilo 5 velkých sérií podobných dokumentů.

V Česku se výskytem neidentifikovatelných létajících objektů žádná státní instituce nezabývá, lidé se ale často obracejí na armádu či meteorologické stanice. Na počátku devadesátých let byl ale založen projekt Záře, který výpovědi lidí o setkání s UFO u nás shromažďuje. Ze záznamů tohoto projektu vyplývá, že ročně jsou v tuzemsku hlášeny řádově stovky takových pozorování.