Útok „sebevražedného inženýra“ na daňový úřad stál dva životy

Austin - Hasiči našli těla dvou lidí pohřešovaných po včerejším leteckém atentátu na budovu finančního úřadu v Austinu v Texasu. Podle amerických úřadů se tak inženýr Joseph Stuck, který před startem ještě zapálil svůj dům, mstil americké vládě. Napsal o ní, že pouze vymývá lidem mozky. Mrtvá těla patří podle médií pilotovi a zaměstnanci úřadu, kde pracuje asi 200 lidí. Policie ale zatím totožnost obětí nepotvrdila. Dvě další osoby byly po incidentu vážně zraněny.

Třiapadesátiletý Joseph Stack, který měl problémy v manželství a vztek na berní úřad, podle vyšetřovatelů narazil do sedmipatrové budovy, kde má kancelář americká daňová služba (IRS), ve čtvrtek dopoledne místního času. Předtím prý zapálil svůj dům. Na internetu se také objevil vzkaz podepsaný Stackem, který daňový úřad kritizuje a hrozí mu násilím.

Stackovi blízcí uvedli, že muž měl v poslední době finanční těžkosti a že se mu stále vzdaloval sen o zabezpečeném důchodu. Jeho chování prý v posledních dnech vyděsilo jeho manželku tak, že spolu s dvanáctiletou dcerou odešla ze společného domu do hotelu. Vrátila se až ve čtvrtek, kdy už byl jejich dům v plamenech.

Video Útok \"sebevražedného inženýra\"
video

Útok \"sebevražedného inženýra\"

Svědci útoku uvedli, že zahlédli, jak se letadlo řítí na budovu velkou rychlostí, a pak zaslechli silnou ránu. Někteří hovořili o pocitech hrůzy, mnohým pak incident připomněl 11. září 2001, kdy teroristé zaútočili letadly na budovy v New Yorku a Washingtonu.

Dům \"sebevražedného inženýra\" Jospeha Stucka
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Austin American-Statesman