Vodka - ruský národní symbol a krutý zabiják

Moskva – Snad každému se v souvislosti s Ruskem vybaví i ruský národní nápoj – vodka. Vodka patří mezi nejoblíbenější nápoje a skoro polovina Rusů umírá na nemoci, za které může právě tvrdý alkohol. Suchý zákon neúspěšně vyhlásil už car Mikuláš II. A do boje teď vytáhla i vláda prezidenta Medveděva. Prezident i premiér se snaží jít příkladem – nepijí, nekouří, aktivně propagují sport. Vláda teď chce nalít do protialkoholních programů rekordních 350 milionů rublů. Na chování Rusů to ale zatím nemá vliv.

Vodka je neoddělitelná součást ruského života. Autor nového kremelského tažení proti alkoholu Pavel Šapkin ale tvrdí, že to není pravda. „Je to stereotyp, který nám v posledních letech vsugerovala média, především filmy a televize. Problém není ve zvycích Rusů, ale v médiích,“ protestuje proti nálepce, kterou Rusko má, autor ruského programu boje s alkoholem Šapkin.

Dmitrij Medveděv

„Řekněme si to naprosto otevřeně. Alkoholismus se v naší zemi stal téměř národní katastrofou.“

Video Svéráz národního alkoholismu
video

Svéráz národního alkoholismu

Filmy a televize podle Šapkina zveličují problémy, které má Rusko s alkoholem po složitém rozpadu Sovětského svazu. S tím má být ale od letoška konec. V zemi začala platit minimální cena vodky. Chystají se zátahy na nelegální výrobce a tvrdá omezení reklamy na alkohol a propagace zdravého životního stylu. „Není možné prodávat alkohol společně s potravinami a nabízet ho lidem při nakupování. Potřebujeme alkohol dostat do oddělených obchodů a zbavit ho veškeré přitažlivosti,“ tvrdí Šapkin. 

Obránci vodky ale nesouhlasí a tvrdí, že tvrdý alkohol patří k Rusku stejně jako kaviár nebo dřevěná matrjoška. Zbavit podle nich Rusa vodky znamená to samé jako vypustit kaprovi vodu z rybníka. Například v Moskevském muzeu vodky lidem ukazují, jak těsně je tenhle nápoj spojený s ruským životem. Svoji láhev tady má každý ruský prezident. Vodka jako styl života, jako část ruského světa. 

Světlana Šulepovová, průvodkyně, Moskevské muzeum vodky

„Zakazovat ruskému člověku cokoli, tím spíš pít tvrdý alkohol, se nedá. Naopak - přinese to víc škody než užitku. Měla by se hlídat kvalita vodky, aby se lidi neotrávili, ale nic víc.“


Muzeum připomíná i velké protialkoholové tažení posledního sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, které nakonec skončilo neúspěchem. „Lidé pili ředidlo, další chemické přípravky, kosmetické roztoky a bylo to ještě horší,“ dodává Šulepovová. 

Před tvrdými zákazy varují i sociální pracovníci. Podle nich totiž pro chudé Rusy zůstává vodka pořád posledním útočištěm. Vodka se ale netýká jen bezdomovců. Ve společnosti tvrdého alkoholu se v Rusku obědvá a řeší pracovní věci. Ani bohatí Rusové si život bez vodky nedokážou představit. 

Alkohol je v Rusku obrovský byznys. Ročně se v něm otočí přes 50 miliard dolarů. Levná výroba vodky přináší enormní zisky – láhev lze vyrobit za 10 rublů, prodává se za desetinásobek a výš.  

Vladimir Putin a Dmitrij Medvěděv
Vladimir Putin a Dmitrij Medvěděv
Více fotek
  • Vladimir Putin a Dmitrij Medvěděv autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/590/58985.jpg
  • Pití alkoholu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1147/114650.jpg