Moskevský soud odsoudil „krvavého majora“ na doživotí

Moskva - Moskevský soud poslal za mříže na doživotí bývalého policejního důstojníka Denise Jevsjukova za dvojnásobnou vraždu a dvaadvacet pokusů o ni. Jevsjukov loni na jaře v opilosti střílel v moskevské samoobsluze, zachytila ho u toho průmyslová kamera. Dva lidi zabil a sedm zranil. Média jej vzápětí překřtila na „krvavého majora“. Proces je považován za zkoušku vládních opatření proti policejnímu násilí v Rusku.

Podle vyšetřovatelů 32letý major 27. dubna přibližně půl hodiny po půlnoci bez zjevných příčin vypálil čtyři rány na řidiče vozu, který jej svezl, a pak začal střílet po lidech, kteří se mu připletli do cesty. Kromě řidiče zastřelil i pokladní samoobsluhy, v níž ho nakonec zatkla policejní hlídka. I po ní střílel, nikoho však už nezasáhl. Celkem se terčem majorovy palby staly více než dvě desítky lidí.

„Soud shledal Jevsjukova vinným ve všech bodech,“ prohlásil předsedající tribunálu Nikolaj Fomin. Obžaloba vinila majora ze dvou vražd a 22 pokusů o vraždu.

Video Krvavý major je jen špičkou ledovce
video

Krvavý major je jen špičkou ledovce

Sám Jevsjukov svou vinu přiznal jen „částečně“, tedy doznal se pouze k činům, při nichž ho zachytila bezpečnostní kamera v obchodě; prý si vůbec nepamatuje, co se s ním dělo. Obhajoba žádala překvalifikovat pokusy o vraždu na pouhou výtržnost.

Podle obžaloby Jevsjukov přesně věděl, co dělá

Podle obžaloby, požadující doživotní trest, si však Jevsjukov byl svých zločinů vědom a byl plně příčetný. „Byla to bezdůvodná masová poprava. Je skutečnou tragédií, že vše spáchal policejní náčelník v alkoholovém opojení. Jako záminku ke spáchání zvěrstva na nevinných použil hádku s manželkou a osobní problémy,“ prohlásila při předchozím přelíčení prokurátorka Amalija Ustajevová.

Nikdo se dnes ale u soudu nedozvěděl, proč byly z vražedné zbraně setřeny otisky ani proč Jevsjukov zabíjel. Krveprolití, které vzápětí stálo křeslo dlouholetého šéfa moskevské policie generála Vladimira Pronina, je ale jen špička z ledovce problémů a kritiky, které se snášejí na ruskou policii.

Jde jen o špičku ledovce

Noviny prakticky každý den píší o zločinech strážců pořádku, bující korupci, mučení zatčených a další policejní svévoli, jistých si svou beztrestností. Pobouření v médiích naposledy vyvolal verdikt soudu, který odsoudil k 15 měsícům vězení jiného policistu v Tuvě za to, že při silniční kontrole zastřelil středoškoláka.

Kreml se snaží požár uhasit. Prezident Dmitrij Medveděv už ohlásil policejní reformu. Propustil dva náměstky ministerstva vnitra i 16 policejních generálů. Milion a 400 tisíc zaměstnanců ministerstva se smrskne o 20 procent a prezident chce změnit také fungování úřadu. Do měsíce má být hotový plán na boj s korupcí.

Kritici ale tvrdí, že změny jdou jen po povrchu. A nejspíš nekončí ani případ střelce z moskevského supermarketu. Právníci dvou zraněných poslali stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Chtějí dokázat, že Rusko jako stát pochybilo při ochraně svých občanů.