Hit rakouských sjezdovek – škola lyžování pro handicapovné

Rohrmoos (Rakousko) - Užít si prázdniny nebo dovolenou na invalidním vozíku nebo se slepeckou holí? V řadě evropských zemích je to stále běžnější věc. Služby vstřícné k lidem s postižením nabízí stále více destinací i podnikatelů. Bezbariérová turistika je jedním z nejrychleji rostoucích segmentů cestovního ruchu. V Rakousku mohou handicapovaní strávit i plnohodnotnou lyžařskou dovolenou.

Například desetiletý Felix ze Štýrského Hradce je od narození ochrnutý, přesto s chutí provozuje rakouský národní sport číslo jedna. I když trochu jinak než ostatní. „Vždycky jsem chtěl lyžovat a když jsem zjistil, že to mohou dělat i postižení, hned jsem s tím začal,“ říká Felix.

Prožít zimní prázdniny na sjezdovce umožňuje Felixovi a desítkám dalších zájemců z mnoha zemí speciální lyžařská a sportovní škola ze štýrského Rohrmoosu. Funguje od roku 2005 a o klienty nemá nouzi. „Poptávka je obrovská a každý rok roste. Minulou zimu jsme odučili celkem 900 hodin lyžování a letos to bude zhruba o 20 procent víc,“ uvádí Sabine Zachová, vedoucí sportovní školy Freizeit-PSO. „Už pomalu přemýšlím, že bych se zkusil dostat do národního paraolympijského týmu, ale jestli se mi to podaří, to nevím,“ dodává.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Škola je v Rakousku zatím jediná svého druhu, funguje jako nezisková organizace. Její úspěch není ojedinělý. Bezbariérová turistika je v mnoha evropských zemích na vzestupu, stále více podnikatelů právě tady vidí prostor k dalšímu růstu. Maria Aignerová z rakouské hospodářské komory tento trend vysvětluje: „V Evropské unii žije 127 milionů lidí s handicapem, různé studie dokládají, že zhruba 70 procentům z nich umožňuje jejich postižení i finanční situace cestovat.“

Lyžování handicapovaných
Lyžování handicapovaných