Pro stranu Sloboda a Solidarita byly inspirací nedávné úpravy v českém trestním zákoníku. Podle vládní novely je totiž od ledna držení méně než patnácti gramů marihuany posuzováno pouze jako přestupek. Na Slovensku je však situace úplně odlišná.
Slovákům hrozí za marihuanu tři roky vězení. Pokud policie zjistí, že někdo si rostliny pěstoval sám, může si za mřížemi posedět dokonce až 10 let. Richard Sulík, předseda nové strany, který se dokonce přiznal, že marihuanu sám zkusil, ale slibuje změnu. „Nemyslíme si, že stát musí kvůli marihuaně strkat lidi do basy,“ tvrdí šéf Slobody a Solidarity.

Reportáž Olgy Bakové
Svého času podobně mladé voliče oslovil i Robert Fico, jako premiér na to ale zapomněl. Pár měsíců před volbami ale členové vlády mluví jinak a k tomuto tématu se vrací. Například místopředseda Dušan Čaplovič tvrdá opatření zavádět nechce. Místo toho by rozdával žluté karty.
Poslední slovo by měli mít odborníci
O tom, že žluté ani červené karty nic neřeší, vědí své i lékaři. Počet drogově závislých v jejich ambulancí přibývá a politické obchodování s marihuanou se jim tudíž nelíbí. Podle nich je třeba o této problematice mluvit na odborné úrovni, a ne nechat křičet laiky na ulici. Veřejné mínění na Slovensku se k drogám zatím staví většinou konzervativně. To místní politici dobře vědí, a tak odborníci ani po těchto volbách zásadní změny nečekají.