Němečtí biskupové budou řešit zneužívání dětí

Berlín - Německá biskupská konference dnes zahájí pravidelné výroční zasedání. Hlavním bodem bude skandál pohlavního zneužívání na německých jezuitských školách. Obětí bylo nejmíň 115. Devět z tehdy zneužívaných dětí oznámilo, že se bude domáhat odškodného - to by se mohlo vyšplhat až k dvěma a půl milionu korun na osobu.

Konference letos probíhá ve stínu skandálů se zneužíváním na církevních školách. V souvislosti s tím se čeká, jestli se to zasedání rozhodne přitvrdit v pravidlech i rétorice týkající se sexuálních útoků. Linie stanovilo toto setkání církevních hodnostářů už v roce 2002. Mohlo by se tedy jednat o jakýsi konkrétní výstup, pokud by se shromáždění shodlo na tom, že je potřeba tato pravidla nějak upravit. Minimálně se povede debata o tom, co pro církev vyvodit z aféry, která propukla v lednu a jejíž rozsah pořád není konečný. Měla by být řeč i o odškodnění. Většina postižených říká, že žádné peníze nechce. Případy starší než 20 či 30 let jsou už navíc podle práva promlčeny.

Aféra se provalila na gymnáziu v Berlíně

Video Biskupská konference v Německu
video

Biskupská konference v Německu

Biskupská konference v Německu

22.2.2010, Z 7:00

Telefonát Evy Pláničkové

Aféra se provalila na vyhlášeném gymnáziu v Berlíně. Žena, kterou jezuité pověřili vyšetřením případu, zjistila, že pachatelů i obětí je mnohonásobně víc, než se původně čekalo. „Můj syn říkal, že o tom tehdy slýchal, ale jemu se naštěstí nic nestalo. Snad to špatné aspoň rozvíří debatu třeba o celibátu. Kněží by si měli mít možnost vybrat, jaký intimní život povedou,“ říká matka bývalého studenta Canisius-Kolleg v Berlíně.

Zatím se mluví o dvanácti pachatelích, dokonce by mezi nimi měly být dvě ženy, zaměstnankyně církevních ústavů. Případ se netýkal jen jezuitských škol, mluví se i o evangelickém ústavu.

Jezuitské gymnázium
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24