Již jako dvouletý byl Gjamccho určen čtrnáctým dalajlamou

Lhasa - Tändzin Gjamccho, známý jako čtrnáctý dalajlama, si vydobyl respekt a úctu lidí různého věku, národností i náboženství. Především proto, že se snažil nenásilně řešit problémy světa a hlavně svého rodného Tibetu. Nesnaží se o jeho úplnou nezávislost, ale o širší autonomii, která by Tibeťanům umožnila svobodně vyznávat svou víru, kulturu a jazyk. Za svoji činnost získal v roce 1989 Nobelovu cenu za mír. Čína ho stále obviňuje z toho, že se od ní snaží Tibet odtrhnout. Gjamccho, duchovní i světský vůdce Tibetu žijící v exilu, byl jako dalajlama vysvěcen 22. února roku 1940.

Dalajlama se narodil 6. července 1935 v Tagccheru v Tibetu a ve dvou letech byl rozpoznán za reinkarnaci třináctého dalajlamy. Duchovním vůdcem Tibetu byl vysvěcen v únoru 1940 v paláci Potála ve Lhase, kde pod dohledem nejlepších učenců získal vzdělání a zasvěcení ve všech čtyřech tradičních školách buddhismu, ale i v historii, astrologii a jiných vědách. Plnou světskou i duchovní odpovědnost, vyplývající z jeho funkce, musel převzít v šestnácti letech vzhledem k postupující čínské okupaci.

V padesátých letech cestoval po Číně, na pozvání Mao Ce-tunga se zúčastnil zasedání parlamentu a v roce 1956 se stal předsedou přípravného výboru Tibetské autonomní oblasti. Neplodná jednání s čínskými představiteli a vojenský zásah čínské armády proti povstání Tibeťanů ho donutily k odchodu z vlasti. Usadil se u severoindického města Dharamsála, kde zřídil uprchlické tibetské centrum, v němž nyní sídlí tibetská exilová vláda, klášter, univerzita a školy.

Video Rozhovor se Zuzanou Ondomišiovou
video

Rozhovor se Zuzanou Ondomišiovou

Poprvé navštívil dalajlama Československo v roce 1990

Několik měsíců v roce tráví nejvyšší duchovní a světský vůdce Tibetu na cestách, na nichž ho přijímají i někteří nejvyšší představitelé států, jiní se s ním ale kvůli hrozbě zhoršených vztahů s Čínou odmítají sejít. Československo navštívil čtrnáctý dalajlama poprvé v únoru 1990 na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla. Od té doby byl v Česku několikrát, naposledy loni v září, kdy se účastnil konference o lidských právech v Asii, pořádané Nadací Forum 2000.

„Dalajlama dnes naplňuje takový prototyp charismatické osobnosti, která je celou dobu konzistentní. To, co říká a tvrdí, se nemění. Právě proto, že prosazuje principy nenásilí, tolerance, porozumění, pochopení pro druhá náboženství, je přijatelný i pro lidi, kteří k němu nepřistupují z náboženského pohledu,“ podotkla tibetoložka Zuzana Ondomišiová.

Dalajláma
Dalajláma
Více fotek
  • Dalajláma autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1108/110774.jpg
  • Václav Havel a dalajlama autor: Krumphanzl Michal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1105/110459.jpg