Dalajlama se narodil 6. července 1935 v Tagccheru v Tibetu a ve dvou letech byl rozpoznán za reinkarnaci třináctého dalajlamy. Duchovním vůdcem Tibetu byl vysvěcen v únoru 1940 v paláci Potála ve Lhase, kde pod dohledem nejlepších učenců získal vzdělání a zasvěcení ve všech čtyřech tradičních školách buddhismu, ale i v historii, astrologii a jiných vědách. Plnou světskou i duchovní odpovědnost, vyplývající z jeho funkce, musel převzít v šestnácti letech vzhledem k postupující čínské okupaci.
V padesátých letech cestoval po Číně, na pozvání Mao Ce-tunga se zúčastnil zasedání parlamentu a v roce 1956 se stal předsedou přípravného výboru Tibetské autonomní oblasti. Neplodná jednání s čínskými představiteli a vojenský zásah čínské armády proti povstání Tibeťanů ho donutily k odchodu z vlasti. Usadil se u severoindického města Dharamsála, kde zřídil uprchlické tibetské centrum, v němž nyní sídlí tibetská exilová vláda, klášter, univerzita a školy.

Rozhovor se Zuzanou Ondomišiovou
Poprvé navštívil dalajlama Československo v roce 1990
Několik měsíců v roce tráví nejvyšší duchovní a světský vůdce Tibetu na cestách, na nichž ho přijímají i někteří nejvyšší představitelé států, jiní se s ním ale kvůli hrozbě zhoršených vztahů s Čínou odmítají sejít. Československo navštívil čtrnáctý dalajlama poprvé v únoru 1990 na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla. Od té doby byl v Česku několikrát, naposledy loni v září, kdy se účastnil konference o lidských právech v Asii, pořádané Nadací Forum 2000.
„Dalajlama dnes naplňuje takový prototyp charismatické osobnosti, která je celou dobu konzistentní. To, co říká a tvrdí, se nemění. Právě proto, že prosazuje principy nenásilí, tolerance, porozumění, pochopení pro druhá náboženství, je přijatelný i pro lidi, kteří k němu nepřistupují z náboženského pohledu,“ podotkla tibetoložka Zuzana Ondomišiová.
