Rammstein to v Bělorusku dotáhli na nepřítele státu

Minsk – Německá skupina Rammstein by mohla rozvrátit běloruské státní zřízení, protože propaguje „násilí, masochismus, homosexualitu a další zvrácenosti“, které jsou v rozporu s běloruskými hodnotami. Prohlásila to běloruská Rada pro morálku podporovaná autoritářským prezidentem Alexandrem Lukašenkem a vyhlásila zároveň Rammstein za nepřítele státu.

„Povolení koncertu Rammstein je chyba, která nás může přijít draho,“ varovali státní moralisté a cenzoři s poukazem na fakt, že skupina má 7. března vystoupit v Minsku. Předseda nejvyšší mravní komise vyjádřil politování, že se už začaly prodávat lístky. Pokud kapela chce vystoupit, musí prý být program předem detailně schválen, aby se zabránilo „extremismu“. Pošpiněna prý nesmí být ani důstojnost místa konání chystaného koncertu.

Mravní komise, která byla založena teprve loni, je terčem kritiky hlavně kvůli tomu, že potlačuje svobodu názoru. Úřady navíc nedávno zpřísnily kontrolu internetu, čímž podle ochránců lidských práv zavedly cenzuru v Lukašenkově Bělorusku, které bývá označováno za poslední evropskou diktaturu.