Argentina si brousí zuby na ropu u Falkland

Port Stanley - Falklandské ostrovy, o které před čtvrt stoletím svedla Argentina válku s Británií, se opět dostaly do centra pozornosti. Londýn zahajuje v ostrovních vodách pokusný ropný vrt. Buenos Aires, které trvá na tom, že území patří jemu, reagovalo ostrými opatřeními proti všem lodím, které na Falklandy cestují.

 

V roce 1982 vedla Británie s Argentinou válku o souostroví Falklandy/Malvíny, Jižní Georgii a Jižní Sandwichovy ostrovy. Během konfliktu zemřelo skoro tisíc vojáků. Ostrovy ale nakonec zůstaly pod nadvládou královny. Nepřejmenovaly se na Malvíny, a místní si tak dál vychutnávají čaj o páté.  

V současnosti se ale rozhořívá nový konflikt – tentokrát o bohaté ostrovy, které vyvážejí ovčí vlnu a prodávají milionové licence na rybolov. Oceán kolem Falkland navíc skrývá ještě větší bohatství – ropu - údajně až 60 miliard barelů. Výzkumná těžební plošina společnosti Desire Petroleum proto u Falkland zahajuje pokusné vrty.

Video Reportáž Jakuba Szántó
video

Reportáž Jakuba Szántó

Falklandské ostrovy:

Falklandy objevil britský mořeplavec John Davis v roce 1592. V roce 1764 byla na Falklandech založena francouzská kolonie. Poté nakrátko přešly ostrovy pod nadvládu Španělů. V roce 1820 Falklandy osídlila Argentina. Od roku 1833 ostrovy okupovali Britové. V roce 1914 došlo u ostrovů k bitvě mezi britskou a německou námořní eskadrou.

Argentina britskou okupaci nikdy neuznala a po letech jednání ostrovy roku 1982 vojensky obsadila. Po krátké argentinsko-britské válce o Falklandy na jaře 1982 vypudila britská vojska argentinské složky z ostrovů. Argentina se nikdy nároků na Falklandy nevzdala.

/*json*/{"map":{"lat":-51.6521108616,"lng":-59.4470214844,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/


Jenže na ropu si brousí zuby i Argentina, která pokládá území za své. Buenos Aires proto proti vrtům protestuje. „Jsme ropná společnost a nemáme nic společného s argentinskými stížnostmi. Plošina se nachází uprostřed britských teritoriálních vod,“ namítá ale David Willie z Desire Petroleum. 

Argentinská prezidentka Cristina Frenándezová je ale jiného názoru: „Žádná ze stran nesmí dopustit jednostranných kroků. Británie to ale ignoruje. Rozhodli jsme proto, že jakákoliv loď plující na ostrovy musí mít argentinské povolení.“ 

Hugo Chávez, venezuelský prezident:0

„Královno, časy se změnily.“

Buenos Aires se před blížícím se 28. výročím prohrané války snaží na svou stranu získat i jihoamerické státy. Jako první se ozvala Venezuela, prezident Hugo Chávez má jasno: „Angličani ohrožují Argentinu. Ale časy se změnily, královno Alžběto. Jestli napadnete Argentinu, nebude v tom tentokrát sama.“ 

Británie má na ostrovech značné síly, které sestávají z pozemních, vzdušných a námořních jednotek. Celkově tam je 1 076 mužů a žen. Obyvatelé Falkland se zatím války nebojí. Těší se na první ropné výdělky, které by mohly přijít za pět let.