Afghánec se přiznal, že chtěl vraždit v newyorském metru

New York - Pětadvacetiletý Afghánec Nadžibuláh Zazi se u brooklynského soudu přiznal, že loni chystal útok na veřejnou dopravu. 11. září se chtěl obětovat jako mučedník a odpálit v metru na Manhattanu podomácky vyrobenou bombu. Uvedl také, že prošel výcvikovým táborem al-Káidy na afghánsko-pákistánské hranici. Hrozí mu doživotí bez možnosti podmíněného propuštění.

Pětadvacetiletý Nadžibuláh Zazi pracoval v Coloradu jako řidič letištního autobusu. Plánoval sebevražednou akci v newyorském metru, aby se pomstil za americkou vojenskou operaci v Afghánistánu. „Pokus o útok na naši vlast byl skutečný, byl uvedený do chodu a byl by smrtící. Spiknutí jsme zabránili jen díky pečlivé analýze agentů a včasnému zásahu policie,“ říká o Zaziho plánech americký ministr spravedlnosti Eric Holder. 

Zazi odjel na pákistánsko-afghánské pomezí, kde prošel výcvikem al-Káidy. Doma z materiálů koupených v drogerii připravil výbušninu a den před osmým výročím 11. září ji vezl autem do New Yorku. Prozradil ho obyčejný dopravní přestupek. Při silniční kontrole vzbudil podezření a policisté ho nechali sledovat. Druhý den byl zatčen. 

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

„Úřady odvedly skvělou práci. Ať už šlo o sběr důkazů, nebo výslechy, dokázaly shromáždit dostatečně přesvědčivý materiál, aby Zazi i jeho obhájce uznali, že bude nejlepší vinu přiznat. Je to úspěch,“ myslí si odborník na terorismus a bezpečnost z Kolumbijské univerzity Austin Long. Vyšetřování pokračuje a další dva podezřelí byli zatčeni minulý měsíc. Zazimu hrozí doživotí bez možnosti podmíněného propuštění. Rozsudek má padnout 25. června.