Americký pediatr zneužíval roky své dětské pacienty

Dover – Americké soudy se připravují na jeden z největších případů sexuálního zneužívání dětí v dějinách USA. Toho se měl dopustit pediatr, který zřejmě zneužil stovku dětských pacientů. Federální justice už proti němu vznesla obžalobu. Ta má 471 bodů a viní ho mimo zneužívání dětí i ze znásilnění nebo napadání. Obžalovaný je ve vazbě, kauci tři miliony dolarů nesložil. Před porotou by měl pediatr stanout za šest týdnů. Lékařův advokát se bude u soudu snažit dokázat, že je jeho klient nepříčetný.

Takový případ Amerika zřejmě ještě nezažila. Na šestapadesátiletého pediatra Earla Bradleyho z města Lewes ve východoamerickém státě Delaware se provalilo, že během deseti let zneužil 103 dětí. Číslo přitom nemusí být konečné. Policie zjistila, že muž měl také licenci na lékařskou praxi ve státech Pennsylvania, New Jersey a Florida. Tam má teď vyšetřování pokračovat.

Vyšetřovatelé jen v Delaware obesílají rodiče více než tří tisíc dětí, které k Earl Bradley léčil. Dá se proto čekat, že počet obětí i obvinění ještě poroste. 

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Na celé věci je zarážející především to, že pediatr děti zneužíval už v roce 1998. Případ se ale provalil až na sklonku loňského roku. Rodiče zneužívaných dětí přitom Bradleyho prý podezírali celá léta. Jeho údajně divného chování si navíc všimli i jeho kolegové. Pediatr byl ale zatčen až loni v prosinci poté, co se dvouleté děvče svěřilo své matce, že jí doktor způsobil bolest, když ji po vyšetření vzal do suterénu své ordinace. 

Advokát založí obhajobu na nepříčetnosti klienta

Při vyšetřování pak policie u Bradleyho v ordinaci zajistila celkem 13 hodin videonahrávek a digitálních záznamů, které jsou teď hlavním trumfem obžaloby. Mnoho Bradleyho obětí bylo podle obžaloby zneužíváno opakovaně, jedno děvče znásilnil více než desetkrát. S jednou výjimkou byly všechny oběti děvčata.   

Bradleyho obhájce novinářům řekl, že nepochybuje o správnosti obvinění. Bitva u soudu se podle něj bude točit kolem toho, zda je obžalovaný příčetný. Na stavu duševního zdraví klienta chce Bradleyho právní zástupce obhajobu postavit.

Pediatr, který je obviněn ze zneužívání dětí
Pediatr, který je obviněn ze zneužívání dětí