Austrálie se bojí teroristických útoků

Sydney - Austrálie čelí sílící hrozbě domácího džihádu. Řekl to premiér Kevin Rudd, když představoval novou bezpečnostní strategii. Podle Rudda jsou čím dál větším rizikem lidé, kteří se narodili nebo vyrostli v Austrálii a inspirovali se al-Káidou. Austrálie zavede v rámci nové strategie přísnější kontroly návštěvníků z deseti nejmenovaných zemí. Bude skenovat jejich obličeje a snímat otisky prstů, které pak porovná s databází podezřelých.

„Hrozba domácího terorismu vzrůstá,“ varoval Rudd. „Některé z hrozeb, kterým čelíme, přicházejí od lidí, kteří se v Austrálii narodili, vychodili zde školu a žijí zde,“ dodal s tím, že k teroristickému útoku může v Austrálii dojít kdykoli. 

Austrálie kvůli hrozbě investovala do nových biometrických kontrolních mechanismů 62 milionu dolarů, navíc chce zpřísnit kontroly na hranicích, zřídí proto národní kontrolní centrum. Vláda také plánuje rozprášit radikály, chce se také více soustředit na integraci menšin do většinové společnosti. 

Minulý týden australské úřady zatkly pět australských občanů původem z Libanonu, Libye a Bangladéše, kteří měli připravovat teroristický útok. Loni v srpnu zase policie zadržela pět mužů napojených na somálskou odnož al-Káidy, kteří připravovali útok na vojenské objekty.