Šajch Barrak: Zabijte každého, kdo chce míchat muže a ženy

Rijád – Kdo dovoluje, aby se muži a ženy stýkali na pracovištích nebo na univerzitách, je nevěřící a musí být zabit. Tuto fatvu, neboli náboženský rozsudek smrti, vydal prominentní saúdskoarabský duchovní šajch Abdal Rahmán Barrak nad všemi, kdo se staví proti striktnímu oddělování mužů a žen v království a požadují jeho zrušení.

„Míchání osob různého pohlaví propagované modernizátory je zakázáno, protože dovoluje pohled na to, co je zakázáno, a umožňuje zakázané rozhovory mezi muži a ženami,“ tvrdí ve svém ediktu duchovní, který sice nezastává žádnou oficiální pozici v království, ale je islamisty uznáván jako vůdčí nezávislá náboženská autorita v Saúdské Arábii. „Kdokoli připustí, aby jeho dcera, sestra nebo manželka pracovala mezi muži nebo navštěvovala koedukované školy, se málo stará o svou čest a dopouští se určitého druhu kuplířství,“ stojí v textu Barrakovy klatby.

Děvčata a chlapci navštěvují dosud v Saúdské Arábii oddělené školy, a to platí i pro univerzity. V kancelářích a v bankách pracují ženy ve vlastních odděleních a s mužskými kolegy jsou většinou jen v telefonickém kontaktu. Jediné místo, kde bylo striktní oddělování osob různého pohlaví z praktických důvodů zrušeno, jsou nemocnice.

Loni ale byla na pokyn krále Abdalláha otevřena technická a přírodovědecká univerzita, kde společně studují muži i ženy a kde i v dalších ohledech vládne velmi moderní styl. Několik konzervativních duchovních tento králův počin kritizovalo, což vedlo k prvnímu vážnému střetu s mocným duchovenstvem za čtyři roky Abdalláhovy vlády. Král následně dekretem odvolal šajcha Saada bin Násira Šišrího z rady znalců islámu poté, co šajch označil společné třídy na nové univerzitě za hřích a zlo a taky za praxi, která je na území kolébky islámu nepřijatelná.