WHO: Pandemie prasečí chřipky není tak vážná, ale nekončí

Ženeva – Pandemie prasečí chřipky ještě nedosáhla vrcholu. Shodli se na tom experti krizového výboru při Světové zdravotnické organizaci (WHO). Ta v posledních týdnech uváděla, že onemocnění ustupuje na severní polokouli, virus A(H1N1) se ale nově objevil v západní Africe. Za necelý rok na nemoc zemřelo téměř 16 tisíc lidí ve 212 zemích. Podle dnešního prohlášení WHO je ale pandemie prasečí chřipky relativně méně vážná než jiné vlny chřipky. Stav pandemie ale zůstává a bude opět posouzen za několik týdnů.

„Zdá se, že v rámci škály pandemií, které jsme zažili ve 20. století, je tato pandemie ve skupině méně vážných,“ řekl zvláštní poradce WHO pro pandemie Keidži Fukuda. Jeho prohlášení následuje den poté, co experti WHO rozhodli, že pandemie ještě svůj vrchol nepřekročila.

„Je předčasné tvrdit, že ve všech částech světa již chřipka dosáhla vrcholu. Je třeba ještě více času a více informací, aby bylo možné dát odborné stanovisko ke stavu pandemie,“ oznámil v úterý mluvčí WHO Gregory Hartl. Názor 15 expertů má poradní charakter, ale ředitelka WHO Margaret Chanová, která přijme konečné rozhodnutí ohledně stavu chřipkové pandemie, jejich doporučení respektuje.