Němečtí rekruti museli pojídat odpadky a leštit si zadek

Berlín - Ponižující přijímací rituály a zkoušky odolnosti, které musely podstupovat jednotky v bavorském Mittenwaldu, jsou v německé armádě rozšířené už několik let a velitelé o nich vědí. Tvrdí to armádní pověřenec Spolkového sněmu Reinhold Robbe, který s novými případy šikany nováčků seznámil příslušný parlamentní výbor. Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg však očerňování celého bundeswehru odmítá.

Po odhalení dění u bavorských horských myslivců, kde „bažanti“ museli pít alkohol a kvasnice do pozvracení nebo jíst syrová vepřová játra, obdržel dalších více než 50 svědectví, která líčila podobné rituály i u jiných jednotek. Většinou v nich hlavní roli hrála nadměrná konzumace alkoholu.

Vedle toho museli rekruti na palubě jedné vojenské lodi údajně držet holý zadek u rotujícího leštiče paluby, dokud ho neměli rudý. U praporu v Bruchsalu na jihozápadě Německa zas prý museli nováčci, kteří se chtěli dostat mezi „mazáky“, pojídat vydlabané cibule naplněné odpadky a nakonec se pozvracet. U jednotky v bádensko-württemberském Ellwangenu se naopak údajně praktikoval lidský „jukebox“, kdy byli vojáci zavíráni do skříněk, z nichž museli pro obveselení svých služebně starších kolegů zpívat. Ti přitom skříňky převraceli.

Podle Robbeho jsou tyto nově zveřejněné případy 12 až 40 let staré. Dokazují prý ale, že Mittenwald je jen špičkou ledovce a tyto „zkoušky“ jsou rozšířeny po celé německé armádě. Příčiny vojenský pověřenec vidí v negativním vývoji německé společnosti. „Bundeswehr je zrcadlem společnosti,“ řekl Robbe dnešnímu vydání bavorského listu Passauer Neue Presse.

Ministr obrany zu Guttenberg okamžitě vyzval k prošetření všech těchto obvinění. „Odmítám ale, aby byly vynášeny nějaké paušální soudy,“ postavil se za německou armádu. Té podle Robbeho ve světle posledních skandálů hrozí ztráta prestiže, která je podle nedávno zveřejněného průzkumu Institutu společenských věd německé armády stále vysoká. Přes 70 procent Němců se podle něj staví pozitivně k povinné vojenské službě a šest z deseti obyvatel spolkové republiky si ji přeje zachovat.

Karl-Theodor zu Guttenberg
Zdroj: AP
Autor: Franka Burns