Kvůli mírové dohodě budou propuštěni útočníci z Chartúmu

Chartúm - Súdánská vláda propustí 57 rebelů, kteří se před dvěma roky podíleli na útoku v metropoli Chartúmu. Oznámení přišlo necelý den poté, co súdánský prezident podepsal příměří s jednou z hlavních povstaleckých skupin. Rámcová dohoda je považovaná za první krok k míru v provincii Dárfúr, i když další povstalecké skupiny odmítají jednání o klidu zbraní zahájit.

Podle súdánského ministra spravedlnosti by celkem mělo být propuštěno 57 povstalců Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM), z nichž většina byla zatčena v souvislosti s útokem na súdánské hlavní město Chartúm v roce 2008. Většina z rebelů přitom byla odsouzena k trestu smrti. 

Vláda ale povstalce propustila na základě dohody o příměří. Její součástí je kromě toho i uznání JEM plnohodnotnou politickou stranou a začlenění jejích bojovníků do súdánské armády. 

Konflikt mezi převážně arabskými milicemi podporovanými vládou a povstaleckými skupinami v západním Súdánu trvá již dlouho, vypukl v roce 2003. Při střetech v Dárfúru zemřelo dosud 300 tisíc lidí. Z oblasti uprchl víc než milion obyvatel.