Demjanjuka poznal svědek na fotografii, u soudu ale ne

Mnichov – U soudu v Mnichově s údajným nacistickým dozorcem z koncentračního tábora Sobibor v Polsku Johnem Demjanjukem, který je obviněn z podílu na vraždě 28 tisíc Židů, dnes vypovídal svědek, který obžalovaného dříve poznal na staré fotografii a ve filmovém dokumentu. Podle dvaadevadesátiletého muže prý Demjanjuk býval dozorcem v nacistickém koncentračním táboře Flössenbürg v Bavorsku. U soudu ale svědek Demjanjuka nepoznal.

Alex Nagorny, bývalý sovětský voják, měl být klíčovým svědkem v procesu s bývalým nacistickým dozorcem Johnem Demjanjukem, který měl vodit Židy v koncentračním táboře Sobibor přímo do plynových komor. 

Nagorny za války skončil v německém zajetí, aby přežil, souhlasil se spoluprací s nacisty. Pracoval pak v bavorském koncentračním táboře Flössenbürg a odtud prý Demjanjuka zná. „Dělal to samé co já. Byli jsme dozorci,“ řekl u soudu. 

Nagorny při vyšetřování identifikoval Demjanjuka na staré fotografii, dnes ho ale tváří v tvář v soudní síni nepoznal. „Určitě to není on - žádná podobnost,“ řekl Nagorny. Řešení případu je tak v nedohlednu. Nagorny měl totiž dosvědčit, že Demjanjuk byl válečným zločincem. 

I když Demjanjuk nestojí před soudem za případné činy ve flössenbürgském táboře, podle vyšetřovatele Thomase Walthera je svědectví přesto důležité. Prokazuje, že Demjanjuk byl dozorce. Demjanjuk přitom trvá na tom, že za války ho Němci zajali a jakoukoli vinu popírá. 

Němečtí vyšetřovatelé se zabývají i případem Nagorného. Chtějí zjistit, zda nemohl sloužit v táboře Treblinka. V něm býval údajně dozorce stejného jména. Není ale jasné, zda je to stejná osoba.

John Demjanjuk před soudem
Zdroj: ČTK
Autor: Matthias Schrader