Vědecká pře o existenci hobita je možná u konce

Flores - Archeologové hlásí z Indonésie nález dalších důkazů o existenci a životě člověka floreského. Nové vykopávky na ostrově Flores podle všeho ovlivní i šestiletý expertní spor, kde všude tzv. hobiti žili a odkud pocházejí. „Momentálně existují dvě dominantní teorie. Jedna říká, že člověk floreský je jen zakrslou variantou Homo erectus. Ta druhá ale říká, že člověk floreský je samostatným druhem hominidů, který tu žil dříve, než Homo erectus přišel,“ vysvětluje archeolog Mike Morwood.

V jedné z jeskyní na indonéském ostrově Flores vědci v roce 2003 objevili ani ne metr vysokou kostru ženy. Mozek měla menší než dnešní novorozenci, ale byla obklopena kamennými nástroji a kostmi, které dokázaly, že užívala oheň pro přípravu jídel.

Fyzicky se kostra podobá předchůdcům člověka z dob před třemi miliony let, ale je jen asi osmnáct tisíc let stará. Tím se rozhořel spor, který trvá dodnes. „Tato žena zemřela ve věku zhruba třiceti let. Jak by se toho dožila, kdyby byla postižená?. Nástroje kolem ní dokazují, že ačkoliv měla malý mozek, byla chytrá,“ tvrdí vedoucí vykopávek Emanuel Wahyu Saptomo.

Video Reportáž Lucie Horáčkové
video

Reportáž Lucie Horáčkové

Vykopávky v jeskyni a okolí už odhalily několik dalších koster. „Zdá se, že jihovýchodní Asie skrývá mnohá tajemství. Možná hrála důležitou roli v lidské evoluci,“ myslí si Morwood. Vědci doposud umisťovali počátky lidského rodu jednoznačně do Afriky. Je ale možné, že vývojových větví bylo víc a jedna ze stop k počátkům lidstva vede právě i do indonéské jeskyně.

Vykopávky na ostrově Flores
Vykopávky na ostrově Flores