Muhammad Ali odmítl bojovat ve Vietnamu a přišel o licenci

Washington - Kromě nepřehlédnutelných boxerských předností udivoval Muhammad Ali celý svět také svou nevyzpytatelností. Po zisku prvního titulu v roce 1964 přešel na muslimskou víru a změnil si jméno z Cassius Clay na Muhammad Ali. Podruhé šokoval svět 28. dubna 1967, kdy odmítl nastoupit na vojnu, aby nemusel do války ve Vietnamu. Za tento krok byl jeden z nejslavnějších boxerů světa odsouzen k pokutě a pětiletému vězení, před kterým ho zachránila kauce. Nicméně přišel o boxerskou licenci, která mu byla vrácena po třech letech až poté, co Nejvyšší soud USA rozsudek z roku 1967 zrušil.

Muhammad Ali se zapsal do historie boxu originálním stylem. Díky své výjimečné rychlosti a postřehu v ringu doslova tančil. Jeho známý výrok „létám jako motýl a bodám jako včela“ měl své opodstatnění.

Amatérským mistrem USA v polotěžké váze se stal už v sedmnácti letech a rok nato, v roce 1960, reprezentoval svou zemi na OH v Římě, odkud si přivezl zlatou medaili.

Kromě tvrdých ran své soupeře ničil i psychicky. Několikrát před zápasem například předpověděl, v kolikátém kole soupeře knokautuje, a poté jej opravdu v daném kole poslal definitivně k zemi.

Po olympiádě přestoupil k profesionálům a dál vyhrával jeden zápas za druhým. Mistrem světa se poprvé stal v únoru 1964, v dalších letech titul dvakrát ztratil, aby poté mistrovský pás znovu navlékl. Definitivně o titul šampiona přišel v roce 1980 a po další prohře o rok později sportovní kariéru ukončil. Z celkového počtu 61 zápasů Ali 56 vyhrál a pouze pětkrát odešel poražen.

Parkinsonova choroba a olympijský oheň

Popularita Aliho, u něhož v roce 1982 lékaři diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, zůstala i po ukončení kariéry nebývalá. Když v roce 1996 zapaloval v Atlantě olympijský oheň, svět byl jeho účastí překvapen, ale i nadšen. Za velkého jásotu ho obecenstvo zasypalo růžemi v roce 1999, když v New Yorku doprovázel k premiéře v ženském ringu svou dceru Lailu.

Muhammad Ali a Rocky Balboa

Ali 24. března 1975 bojoval s Chuckem Wepnerem v Clevelendu, a právě tento zápas inspiroval společnost Academy Award k natočení filmu Rocky. Paradoxně to však byl Aliho soupeř, který se stal předlohou pro smyšleného boxera. Wepner byl pouhým boxerem z ulice a živil se jako prodavač lihovin. Jeho přezdívka byla „The Bayonne Bleeder“ ( Ubožák ) a jakýsi neznámý novinář o něm napsal: Jestliže on je kandidát na titul číslo osm, pak boxovací pytel musí být číslo sedm. Wepner však tvrdě trénoval dva měsíce a nepochopitelně se mu podařilo se skóre 2:41 vydržet až do patnáctého kola. Sylvester Stallone viděl toto utkání v televizi a navrhl postavu Rocky Balboa.