O prázdninách pojedou denně na jihu Čech skibusy

České Budějovice - Výborné sněhové podmínky dnes vylákaly na šumavské sjezdovky a do bílých stop tisíce lidí. Běžkaři se tak poprvé mohli o víkendu vydat na 135 kilometrů dlouhou magistrálu ze Železné Rudy po Lipno. V Borové Ladě zase nadšenci začali stavět rekordní počet sněhuláků. Protože v dalších okresech budou od pondělí začínat jarní prázdniny, prodlužuje se provoz ve skiareálech a skibusy budou jezdit denně. Ideální počasí by mělo vydržet nejméně do úterý.

V Národním parku Šumava mají lyžaři od soboty k dispozici magistrálu dlouhou 135 kilometrů, která vede ze Železné Rudy až na Lipno. Návštěvníci na běžkách tak mohou projet v několika dnech celou Šumavu po kvalitně upravených trasách nebo okruzích. Dříve oblíbené přejezdy Šumavy tak byly opět obnoveny, uvedla mluvčí parku Jana Zvettlerová.

Jednotlivci i celé skupiny mohou v Borové Ladě na Prachaticku přispět k vytvoření rekordu. Od soboty se tam staví na louce u školy sněhuláci. Komisaři z agentury Dobrý den je budou sčítat 6. března.

Ve skiareálu Lipno je k dispozici 8,5 kilometrů sjezdovek a přes 25 kilometrů upravených stop pro běžkaře. Návštěvníci se zde mohou věnovat různým druhům sportu i zábavy. Od 25. února to bude například snowkiting, sport, při němž se lyžař nebo snowboardista nechává táhnout tažným drakem (snowkite).

Výborné sněhové podmínky panují podle provozovatele Petra Vondraše také v lyžařském centru na šumavském Zadově. Tam leží na sjezdovkách až 85 centimetrů sněhu, v okolním terénu přes 60 centimetrů. Upraveno je tam na 50 kilometrů běžeckých tras. Na jihu Čech jsou v provozu i desítky menších lyžařských areálů, všude je dostatek sněhu.

„V příštím týdnu České dráhy zajistí výjimečně odvoz cestujících ze stanice Lipno nad Vltavou ke Skiareálu Lipno i v pracovní dny. Vyšly tak vstříc dětem i rodičům z okresů České Budějovice a Český Krumlov, kde budou prázdniny,“ řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Spoj, na který navazuje skibus, vyjíždí v 8:04 hodin z Českých Budějovic, zpět odjíždí v 15:50 hodin.