V Moravskoslezském kraji vzrostla řádově daň z nemovistosti

Ostrava - Vlastnit dům, byt nebo pozemek se letos v některých místech značně prodraží. třicet sedm měst a obcí v Moravskoslezském a Olomouckém kraji využilo možnost zvýšit daň z nemovitostí dvojnásobně, někde až pětinásobně. Stát zároveň sazby zdvojnásobil. Například v Čeladné, Bílé nebo ve Stonavě tak lidé a firmy zaplatí za svůj majetek desetkrát více než loni. Finanční úřady také připomínají, že do konce ledna je potřeba podat přiznání k dani z nemovitosti.

Každý, kdo vlastní nějakou nemovitost, letos musí sáhnout hlouběji do kapsy. O kolik, to záleží na tom, kde se nemovitost nachází. Za zvýšením daně z nemovitosti stojí krize a vládní úsporný balíček. Navíc ale měly možnost daň navýšit města a obce. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji toho využilo 37 míst. Například Havířov. „Je to dost složitý problém, protože to je výhradní příjem obce, takže když občané zaplatí méně, tak budeme mít my jako město méně peněz,“ vysvětluje primátor Havířova František Chobot.

Havířovští radní před koncem roku snížili koeficient, kterým se násobí sazba daně, ze trojky na dvojku, i tak ale zřejmě obyvatele nepotěší. Celkem se daň v Havířově oproti loňsku zvýší čtyřnásobně. Nejvyšší – desetinásobné zvýšení daně čeká majitele nemovitostí v obcích Čeladná, Bílá, Staré Hamry a Stonava. Přesnou částku se lidé dozví až ze složenky. Kdo ale nemovitost získal v posledních měsících, musí do konce ledna podat přiznání k dani z nemovitosti.

Další změnou je, že letos úplně končí osvobození od daně z nemovitosti, které se vztahovalo na nově postavené domy a byty.

Sazby daně
Sazby daně
Více fotek
  • Sazby daně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1390/138951.jpg
  • Koeficienty autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1390/138952.jpg