Z areálu bývalé továrny ležící přímo v srdci Šlapanic, se smrtelně nebezpečný fenol postupně rozšířil až pod okolní bytovou zónu. Kvůli nezodpovědnému chování zaměstnanců bývalé chemičky, které trvalo téměř dvacet let, zůstávají dodnes místní studny i pumpy nevyužité. Lidé už si zvykli brát vodu jen z městské sítě. Podle radnice to ale není řešení. Starosta Šlapanic Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) mluví o staré ekologické zátěži jako o časované bombě.
Šlapanicím teď ale svitla naděje. Neviditelná ekologická pohroma tíží i vlastníka areálu, firmu ICEC Šlapanice, která budovy pronajímá jako sklady. Po letech hledání cest, jak se chemikálií zbavit a kde na to vzít, našla firma společnou řeč se státem. Záleží tak teď hlavně na něm, jestli peníze sežene. „Vzhledem k tomu, že stát zodpovídá za odstranění ekologické zátěže, tak jsme se s ministerstvem financí dohodli, že stát tuto sanaci zaplatí,“ řekl České televizi Martin Jedlička ze společnosti ICEC. Sanace fenolu stát vyjde až na tři čtvrtě miliardy korun.

Jaroslav Klaška o ekologické zátěži ve Šlapanicích
Na místě bývalé továrny může vzniknout nové centrum města
Vedení Šlapanic by areál nejraději odkoupilo a po jeho vyčištění úplně zlikvidovalo. Už léta totiž na radnici leží konkrétní plán, jak ze sedmihektarového pozemku udělat nové centrum města s bytovými domy, víceúčelovou halou a parkem. Přesto, že je odstranění ekologické zátěže zatím stále hudbou budoucnosti, radnice se chce co nejdříve pustit do vyjednávání s majitelem areálu. K nákupu za několik desítek milionů chce také najít oporu v dotacích nebo u soukromého investora.