Soud o zámek a pozemky na Mikulovsku se protáhne

Mikulov - Po tříměsíční pauze se dnes Okresní soud v Břeclavi opět zabýval žalobou dědičky rodu Dietrichsteinů. Ta chce zpátky majetek, který byl po válce zkonfiskován jejímu otci. Ve hře jsou rozsáhlé pozemky na jižní Moravě nebo třeba i mikulovský zámek. Po dnešku je jisté, že spor se protáhne nejméně o několik dalších měsíců - šlechtična totiž změnila žalobu.

Dědička rodu Dietrichsteinů, Olga Maria de las Mercedes Teresa Margarita von Dietrichsteinová, a armáda právníků osmi státních institucí proti sobě ve stejné sestavě stáli naposledy loni v říjnu. Od té doby se ale proměnil předmět jejich sporu i žaloby - asi dvě stovky parcel totiž změnily své majitele a mnohé z nich i parcelní číslo. „Musíme si znovu vzít mapy, překrývat staré a nové a hledat, kde se ty naše původní pozemky nachází, to pak musíme uvést do žaloby, bude to spousta práce,“ konstatoval právník rodu Dietrichsteinů Jaroslav Čapek.

Spor bude trvat měsíce

Video Reportáž Ondřeje Schneidera z 8. října 2009
video

Reportáž Ondřeje Schneidera z 8. října 2009

Reportáž Ondřeje Schneidera z 8. října 2009

Nové argumenty v soudu o dietrichsteinský majetek

Jde o stovky hektarů půdy. Proces, který soudce původně odhadoval jako záležitost několika dní, se tak protáhne o mnoho měsíců. Mercedes Dietrichsteinová má ale důvod si počkat. Trvá totiž na tom, že rozsáhlé pozemky na Mikulovsku, včetně zámku a dalšího majetku jejího rodu, který byl po válce zkonfiskován na základě Benešových dekretů, zabrali Češi neprávem. „Zákon měl výjimky, které se týkaly i mého otce, ten byl až do roku 1939 českým občanem,“ uvedla.

Názory historiků se různí

Historické údaje o tom, že měl její otec - Alexandr Dietrichstein, za války říšské občanství, jsou podle šlechtičny sporné. Oficiální prameny to totiž neuvádějí. Právník dědičky také při posledním stání u soudu předložil dokumenty, které mají dokazovat, že její otec byl odpůrcem fašismu.

Dokazování v celém případu tak nebude vůbec jednoduché. Pozici Dietrichsteinů navíc ztěžuje fakt, že se se svým nárokem obrátili na českou justici až v roce 2005.

Soud bude pokračovat v pátek výslechem klíčového svědka, pamětníka Jana Sochora z Mikulova, který rodinu Dietrichsteinů dobře znal. Očekává se, že bude vypovídat proti nim.

/*json*/{"map":{"lat":48.8211065023,"lng":16.6233444214,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.812968117069,"lng":16.642570495605,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/