„Rada města Brna ukládá Martinu Vaněčkovi, vedoucímu odboru životního prostředí, připravit návrh úpravy kulturní památky. Za tímto účelem zvýšení piety a vážnosti je nutné, aby byla na pomníku uvedena jména pohřbených válečných oběti a byla použita taková symbolika Rudé armády, která neobsahuje znaky srpnu a kladiva,“ uvádí usnesení městských radních z dnešního jednání zastupitelstva. Členové pracovní skupiny, která se problémy památníku zabývá, musí tento návrh projednat bezpodmínečně projednat a dát jej městské radě do poloviny března ke schválení.
Ani to však nestačí. Radní nechají udělat georadarový průzkum, z něhož se zjistí přesné místo, kde válečné oběti leží. O přesném místě jejich odpočinku pak musí primátor Roman Onderka informovat jak ministerstvo zahraničí, tak generální konzulát Ruské federace v Brně. Místostarosta městské části Královo Pole i tak považuje celé rozhodnutí města za své vítězství. „Jsem rád, že to tak dopadlo,“ prohlásil.

Ředitel Národního památkového ústavu v Brně
„Ministerstvo kultury trvá na tom, že i nadále má památník zůstat kulturní památkou. Je otázkou jak se k tomuto našemu návrhu vyjádří památkáři, ale i ministerstvo kultury a ministerstvo obrany,“ uvedl Martin Ander (SZ), náměstek brněnského primátora. Pochybnosti přitom nemá ředitel brněnského památkového ústavu petr Kroupa. „Z památkového hlediska to jsou detaily.“
Georadarový průzkum město zaplatí z vlastní kapsy. A jeho důvody? Podle některých dohadů prý vojáci pod památníkem vůbec pohřbeni nejsou a leží prý v parku za pomníkem. „V minulosti se vyskytovala řada stížností na to, že na místě válečného hrobu venčí psy, hrají petanque chceme zajistit aby to místo bylo přesně určeno a bylo pak důstojné,“ dodal Ander.
I kdyby průzkum odhalil ostatky vojáků na jiném místě, zůstane památník podle rady nadále oficiálním pietním místem.