Jantarová cyklostezka je v Brně ohrožena

Brno - Pozemek o velikosti pouhých 7 metrů čtverečních se stal jádrem sporu brněnských zastupitelů na jejich dnešním jednání. Takto malou parcelu ve čtvrti Maloměřice chtělo totiž město koupit kvůli cyklostezce. Majitel ale požadoval podle mnohých přemrštěnou cenu a tak zastupitelstvo koupi pozemku nakonec neschválilo. Hrozí proto, že cyklostezka bude neúplná.

Maloměřická cyklostezka teď odpočívá pod vrstvou sněhu, od jara ale na ni vjedou tisíce cyklistů či bruslařů. Aby si po celé její délce mohli užívat asfaltového komfortu, zbývalo městu vykoupit poslední dva pozemky. „Pro bruslaře je to docela zásadní, protože jakýkoliv jiný povrch než asfalt ničí kolečka,“ říká brněnský radní Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Cyklostezka v Maloměřicích je součástí mezinárodní Jantarové stezky a tuto stovky kilometrů dlouhou trasu teď blokuje prodej pozemku o rozloze středně velké koupelny. Majitel chce 4000 korun za metr, což je 6 krát víc než znalecký odhad. Zastupitelstvo se při hlasování  rozdělilo na dva tábory. Jedni preferovali to, aby se kolem Svitavy dalo jezdit na kole a bruslích, druzí poukazovali na vysokou částku, kterou by město muselo za výkup pozemku zaplatit. 
 
„Mně se zdá opravdu ta částka za 7 metrů čtvrečních v tomto území vysoká,“ zdůvodňoval své zamítavé stanovisko zastupitel Jan Holík (KDU-ČSL). V Brně už přitom jedna přerušená cyklostezka je - ve čtvrti Komín. Nespokojení majitelé pozemků se tam dokonce s městem soudí. Mít druhý paskvil zastánci cyklistů nechtějí, proto budou dál vyjednávat a sporný bod znovu navrhnou na jednání zastupitelstva.

Video Jarmila Kocmanová (ODS) - starostka městské části Brno-Maloměřice a Obřany
video

Jarmila Kocmanová (ODS) - starostka městské části Brno-Maloměřice a Obřany