Ve Zlíně bude nechtěné baťovské sousoší

Zlín - Zlín bude nejspíše zdobit nechtěné sousoší jeho zakladatelů. Společnou památku na Tomáše Baťu a Jana Antonína Baťu totiž nechce část pozůstalých akceptovat, nejspíše kvůli starým rodinným soudním sporům o majetek. Na jejich názor ale organizátoři neberou zřetel, na počátek dubna už naplánovali odhalení památníku.

Jan Antonín Baťa se na někdejší sídlo firmy dívá zatím sám, od 2. dubna s ním má na jednom podstavci o baťovských rozměrech stát i jeho nevlastní bratr Tomáš, jeho předchůdce a zakladatel obuvnického impéria.

Tomáš Baťa junior si ale společné sousoší svého otce se strýcem Janem nepřál. V roce 2005 to řekl bývalému primátorovi a později to písemně potvrdil i architektu Petrovi, který na kompletní sousoší dokázal sehnat peníze od dárců. Situace není jiná ani pár týdnů před odhalením památníku.

Video Publicista Luděk Navara
video

Publicista Luděk Navara

Obě větve rodiny citlivá témata veřejně otevírají jen velmi nerady, podle znalců rodinné historie je příčina rozkolu stále stejná. Soud o vlastnictví koncernu Baťa.

Organizátoři dnes připustili, že v případě vyhrocení sporu by nová socha mohla zůstat v depozitáři. Věří ale ve smír, pro ně je sousoší hlavně památkou na strůjce raketového vzestupu Zlína ve 20. a 30. letech minulého století.