Bývalý šéf jihomoravské ODS se soudí o ochranu osobnosti

Brno - Pro kariéru někdejšího jihomoravského šéfa ODS Milana Venclíka byl osudný rok 2004. Tehdy byl hned několika lidmi obviněn ze zpronevěry a podvodu. Oba případy policie odložila pro nedostatek důkazů a v obou případech podal Venclík trestní oznámení pro pomluvu. Dnes se u městského soudu v Brně řešil jeho spor s Ladislavem Gažim, který tvrdí, že Venclíkovi prodal nemovitosti a pozemky za vyšší cenu, než která je uvedená v oficiální kupní smlouvě. Jenže na své tvrzení neměl boxer Gaži dostatek důkazů a policie případ odložila. Dnes musí čelit žalobě, že Venclíka pomluvil.

O co tedy v celém případu šlo? Gaži tvrdil, že na sklonku roku 2003 prodal Venclíkovi tři budovy včetně penzionu a pozemků o rozloze osm tisíc metrů čtverečních v Hostěnici na Brněnsku. Částka uvedená na kupní smlouvě ale neodpovídala skutečné výši vyplacených peněz. Kupní smlouva, která je veřejně dostupná na katastru nemovitostí, přitom zní na 1,9 miliónu korun. „Fakticky šlo ale celkem o dvanáct a půl miliónu korun. Venclík trval na tom, že zbytek vyplatí bokem, mimo kupní smlouvu,“ tvrdí dodnes Gaži. A jeho slova potvrdil i jeho známý, právník Libor Brzobohatý, který u přebírání asistoval.

Milan Venclík ale slova obou mužů jednoznačně popřel i u dnešního soudu, kde kromě něj svědčil i realitní makléř Alexander Tesařík, který nemovitosti prodával a potvrdil Venclíkovu verzi. „Není mi známo, že by byla zaplacena nějaká jiná kupní cena než ta, která je uvedena ve smlouvě. Informace pana Gažiho, že by snad za nemovitost dostal zaplaceno údajně 12,5 miliónu, jsou nepravdivá,“ trval na svém Venclík. Navíc dodnes tvrdí, že celou koupi nemovitosti vyřizoval pro svoji matku Ivu Venclíkovou a dělal jí pouze zástupce. Gaži i jeho právník Brzobohatý ale několikrát prohlasili, že Ivu Venclíkovou nikdy neviděli a smlouva je na ni vedená jen fiktivně. „Dojednávali jsme obchod výhradně s panem Venclíkem, on nám byl představen jako kupující,“ prohlásil Ladislav Gaži.

Video Milan Venclík komentuje dnešní soudní líčení
video

Milan Venclík komentuje dnešní soudní líčení

Celý případ ale nedopadl nijak. Policie Gažimu neuvěřila a pro nedostatek hmatatelných důkazů jeho trestní oznámení odložila. „Chápu to, už dřív se vychloubal (Venclík), že je si jistý, že policie nic nevyřeší,“ komentoval tehdy policejní závěr Gaži. A Milan Venclík obratem podal na Gažiho trestní oznámení pro pomluvu, která u soudu skončila. Gažimu tak hrozí až tříletý trest. Kdo nakonec odejde s trestem, bude jasnější 25. března, kdy bude vyslechnuta dnes již téměř osmdesátiletá Venclíkova matka a další svědkové.