Jihomoravským podnikatelem roku se stal Jaroslav Klíma z Tescanu

Brno - Jihomoravským podnikatelem roku 2009 se stal expert na rastrovací elektronové mikroskopy Jaroslav Klíma. Je ředitelem brněnské společnosti Tescan, která se zabývá právě výrobou těchto přístrojů. Jeho firma se prosazuje po celém světě včetně Spojených států a Číny. Přístroje z Brna používají i kriminalistické laboratoře v USA, Rusku, v Asii i Evropě. Firma zaměstnává přes 100 techniků a vývojářů.

O Klímově vítězství rozhodla porota složená z podnikatelů, předchozích vítězů i novinářů. Cenu si převzal dnes v sídle jihomoravského krajského úřadu. Člen poroty Pavel Juříček říká, že Klíma porotu doslova nadchl. „Když se podíváte na jeho výrobky, na jasný inovační trend, nápady, to je skvělá technologická firma, inovačně orientovaná,“ uvedl Juříček.

Jaroslav Klíma se elektronovými mikroskopy zabývá celý život. Impulzem pro začátek podnikání byl rozpad podniku na počátku 90. let a seznámení se s technologií počítačového zpracování obrazu. Od té doby firma postupně expandovala a dnes má pobočky v pěti desítkách zemí po celém světě.

Soutěž Podnikatel roku pořádá poradenská firma Ernst & Young ve světě od
roku 1986, v České republice se letos koná podesáté. V krajích se ale
vítězové vybírají teprve popáté. V minulých letech ocenění získali například Karel Sázavský z Tenzy, Jiří Fusek - Pivovar Černá Hora, Jiří Kaláb nebo Radim Jančura - Student Agency.