Základním školám chybí peníze na kvalitní výuku

Pardubice – Většina základních škol v současné době řeší problém, jak zajistit kvalitní vyučování se stále nižšími příspěvky od státu. Jejich rozpočet je napjatý a často si nemohou dovolit nakupovat moderní vybavení ani učební pomůcky. Samostatnou kategorii pak tvoří například zateplení nebo fasády. Stavební záležitosti totiž školy řeší se svým zřizovatelem, tedy s městem.

Nízké výdaje na pomůcky byly důvodem stávky učitelů již v roce 2007. Ředitel základní školy v pardubických Polabinách Radek Hejný informoval, že státní příspěvky jsou posledních deset let rok od roku tenčí. „K čemu nám bylo proškolení v nejmodernějších metodách výuky, když si to nemůžeme dovolit,“ poznamenala učitelka a členka odborných komisí Anna Kučerová (ČSSD).

Podle školských odborů je situace vážná. Peníze nejsou ani na další věci. Školy spoléhají na peníze od města coby zřizovatele. Na všechny požadavky ale peníze v rozpočtu nejsou. Ekonomka odboru komunitních služeb pardubického magistrátu Silvie Panchártková sdělila, že jde o priority. Vedoucí odboru komunitních služeb Ivana Liedermanová k tomu dodává, že město se snaží nahradit stát, ale nelze to realizovat v plné míře.

Video Reportáž a vstup Michala Klokočníka
video

Reportáž a vstup Michala Klokočníka

Přesto by podle některých opozičních zastupitelů mělo město při rozdělování peněz na školy myslet více než dosud. „Finanční částka se určitě alespoň částečně přesouvá na rodiče,“ prohlásil zastupitel Jindřich Tauber (ČSSD). To potvrdil i Radek Hejný. Výdaje na školní potřeby pro jednoho žáka tak můžou znamenat stovky až tisíce korun.

Podle pardubického magistrátu bude i příští rok ve znamení úspor, které jistě neminou ani školství.