Masiv pod hradem v Jestřebí se sesouvá

Jestřebí – Pískovcový masiv, na kterém stojí středověký hrad Jestřebí, je v dezolátním stavu a sesouvá se. Tunové balvany ohrožují lidi žijící pod hradem, ale také samotnou památku. Obec, které hrad patří, už hledá peníze na nejnutnější zajištění. Na celkovou opravu ale prostředky nemá.

80 tun pískovce se zřítilo i s posledním kusem cimbuří. Balvany se převalily přes cestu až k domům pod hradem. Jen zázrakem nikoho nezranily. Obyvatelka domu pod hradem Daniela Kupcová sdělila, že hlavně děti byly v nebezpečí, protože mají v této lokalitě postavené tři bunkry.

Na svah pod hradem se teď nesmí vstupovat. Ohrožené domy chrání betonové kvádry a písek, který má v případě dalšího sesuvu ztlumit náraz balvanů. Podle statiků je totiž jen otázkou času, než se odlomí další kus masivu.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

700 let stará památka je vyhledávaným cílem turistů, a obci proto není osud zříceniny lhostejný. Vyztužení celého pískovcového bloku však přijde na 15 milionů korun, tolik obec nemá. Starostka Jestřebí Marta Schwarzbachová hovoří o tom, že se obec pokusí získat grant.

„Je to nešťastná situace, Jestřebí za záchranu samozřejmě stojí,“ nechala se slyšet Renata Tišerová z Národního památkového ústavu Liberec. Vyhlídkový okruh sice sesuv neohrozil, přesto je teď zřícenina pro turisty uzavřená – do doby, než se masiv podaří zajistit.

/*json*/{"map":{"lat":50.7060253599,"lng":14.8068237305,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.609388753994,"lng":14.580230712891,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/