Kvůli mléčné krizi likvidují na Pardubicku tisíce krav

Pardubice – Na zemědělce v Pardubickém kraji naplno dolehla mléčná krize. Kvůli nízkým výkupům likvidují ve velkém chovy dojnic. Na porážku jde letos v celém kraji celkem dva a půl tisíce krav. Nejvíce na Svitavsku, kde na jatkách skončí téměř tisíc kusů. Pokud se výkupní ceny mléka urychleně nezmění, krize se v příštím roce podle agrární komory ještě prohloubí.

Miloslav Černý z Rokytna se chovu dojnic věnuje od roku 1993. Kdysi měl až 330 krav a za rok prodal přes 2 miliony 200 tisíc litrů mléka. Dnes je kravín téměř prázdný. Podle jeho slov v současnosti chová 40 dojnic, které denně dodávají 600 až 700 litrů mléka. Nízké výkupní ceny mléka zasadily tvrdou ránu i dalším farmářům. Chovy se nevyplácejí a krávy proto posílají na porážku.

Ředitelka Agrární komory v Chrudimi Vanda Rektorisová informovala, že ztráty činí i více než tři koruny na litr mléka, přičemž výrobní náklady jsou stále osm až devět korun. Miloslav Černý měl oproti jiným zemědělcům větší štěstí. Jeho stádo patřilo do špičkového chovu a neskončilo na jatkách. Jak sám upřesnil, sehnal polského kupce, který v chovu pokračuje.

Video Reportáž a vstup Michala Klokočníka
video

Reportáž a vstup Michala Klokočníka

Na hrozící úbytek dojnic zemědělci upozorňovali už před půl rokem. Pak následovaly protesty. V poslední době často zmiňované automaty na mléko jako jeden z možných způsobů přímého prodeje situaci nezachrání. Vanda Rektorisová dodala, že automaty jsou určeny na malý objem.

Mléčná krize přináší i propouštění lidí. Problémy na Pardubicku řeší menší i větší podniky. Například u Miloslava Černého pracovalo v minulosti 18 lidí, dnes má pouze 7 zaměstnanců.