Soutěže v basketbalu, stolním tenise, ale i ukázky tance a zábava pro děti byly na programu ve sportovních halách pardubické univerzity. Nabídky integračního centra využil i Namkhaidorj Tsesenkhuu z Mongolska, který v České republice žije již dva roky: „V Pardubicích pracuji ve firmě, která montuje počítače. Jsme rádi, že tu můžeme žít, dcera se tu dokonce provdala za Mongola a založila rodinu. Takové akce tu chyběly.“
Sportovní den podpořil pardubický basketbalový tým i místní podniky, ve kterých cizinci pracují. Pro integrační centrum to byla první větší akce. „Chtěli jsme připravit akci, při které se cizinci setkají s místními obyvateli při nějaké neformální příležitosti, a sport se nabízel jako jedna z nich. Sport je společnou řečí všech národů,“ uvedla vedoucí Centra na podporu integrace cizinců Pardubice Ivona Baklíková.

Reportáž Michala Klokočníka
Basketbalové trikoty si společně s Čechy oblékli hlavně Mongolové a Vietnamci. Pardubický kraj se stal jejich novým domovem, přestože stále nevědí, co bude dál. „Nemají stále jistotu, zda budou mít práci i nadále. Co se týká krize, víme, jaká je situace tady v Čechách i ve světě,“ prohlásila tlumočnice z mongolštiny Myanganbayar Bazarjav. Ivona Baklíková dodala: „Chtěli bychom další akcí podpořit také kulturní život, protože víme, že cizinci mají svoje zvyky, přivážejí sem svoje tradice.“
Do pardubického Centra na podporu integrace cizinců si už našlo cestu kolem 200 lidí. V poslední době mají velký zájem například o kurzy českého jazyka.