Českobudějovická plovárna projde rekonstrukcí

České Budějovice – Za vyhozené peníze považují někteří českobudějovičtí zastupitelé opravu místní letní plovárny. Má za sebou už dvě rekonstrukce, problémy jsou s ní však neustále. Voda z bazénů prosakuje, čerpadla na provoz nestačí. Radnice nyní získala na další opravy desítky milionů korun z evropských fondů. Podle radních už nepůjde o žádné provizorní zásahy, ale o celkovou rekonstrukci, která všechny problémy odstraní. Po opravě by plovárna měla být jako nová.

Do kolektoru pod bazénem prosakuje voda a vytváří tady malé krápníky. Uniká jí velké množství nejen v letním, ale i v zimním období. „Plovárna již je za hranicí svojí životnosti,“ prohlásil správce plovárny Jiří Zavoral. Zařízení má už jednu rozsáhlou rekonstrukci za sebou, začala ještě před rokem 1989 a trvala devět let. Chyba podle radních vznikla právě při zakládání stavby prováděné nejprve v tzv. akci Z, některé práce i použité materiály byly totiž nekvalitní. „Každým rokem bojujeme s hygienou, aby nám ještě prodloužili současný stav,“ uvedl vedoucí investičního odboru Magistrátu města České Budějovice Zdeněk Šeda.

Před šesti lety radnice opravila bazény jen provizorně, nyní musí provést kompletní rekonstrukci. Neustálé opravy se nelíbí opozičním zastupitelům, jsou to podle nich vyhozené peníze a volají po výstavbě nové plovárny. „Stále se do ní pumpují peníze, je to nekonečný koloběh,“ rozhořčil se zastupitel za ČSSD Miroslav Joch. Radní ale kontrují, rekonstrukce je totiž tak rozsáhlá, že krajské město bude mít v podstatě plovárnu novou. Práce si vyžádají 65 milionů korun, peníze na účet města přicházejí i z evropských fondů. „Ten stav už byl neudržitelný,“ vysvětlil náměstek primátora František Jelen (ODS). Venkovní bazény budou nové stejně jako okolní povrchy, firma vymění i zastaralá čerpadla i zkorodované filtry.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Rekonstrukce by měla trvat půl roku, vstupní bránu otevřou správci plovárny opět příští rok začátkem května.

Letní plovárna
Letní plovárna