Mostecké sídliště Chanov budou hlídat terénní pracovníci

Most – V problémovém mosteckém sídlišti Chanov začnou pomáhat terénní pracovníci. Městská policie vybrala devatenáct mužů ze třiceti zájemců. Výhodou by mělo být to, že všichni pocházejí z Chanova, a proto znají místní poměry. Zahájení terénních hlídek je součástí projektu ministerstva vnitra s názvem Úsvit. Mostecký primátor Vlastimil Vozka (Sdružení Mostečané Mostu) věří, že nový projekt čtvrti pomůže. Stejně jako pomohlo, když místo městských technických služeb začala v Chanově uklízet místní romská firma.   

Tříčlenné hlídky s reflexní vestou a jmenovkou by měly dohlížet na pořádek na sídlišti a spolupracovat s městskou policií. Ta jim poskytne i zázemí ve vlastní služebně. Terénní pracovníci budou na své spoluobčany působit hlavně tak, aby převzali odpovědnost za svůj život i za prostředí, ve kterém žijí.

Na pořádek v Chanově budou dohlížet lidé, kteří mají přirozenou autoritu. „Kamarád, nekamarád, to mě nezajímá. Budu tu práci dělat poctivě. Chci, aby byl pohled na Chanov konečně lepší,“ říká člen terénní hlídky Petr Bažo. Podle autorů projektu nejde jen o to, aby problémová čtvrť vypadala líp. Bezpečný Chanov by měl být příkladem i pro další města. „Není to samoúčelné Romové Romům. Je to i Romové většinové společnosti,“ dodal Luboš Trojna z městské policie.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

V rámci projektu Úsvit už také prošla obnovou část sídliště, konkrétně blok číslo 5. Jsou zde nové bezpečnostní dveře, domovník, pořádek a čistota. Ministerstvo dalo na projekt jeden a čtvrt milionu. Plán je současně formou boje proti vzrůstajícímu extremismu v Česku.

/*json*/{"map":{"lat":50.5282698189,"lng":13.664932251,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.505566422631,"lng":13.638153076172,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/