Hejtman Rath chce pyšelské děti přestěhovat do Chocerad

Pyšely – Středočeši udělali další krok ke stěhování dětského domova v Pyšelích. Ten v obci funguje již od roku 1913 a všem pokusům o zrušení zatím odolal. Středočeský kraj v čele s Davidem Rathem však převedl pod jeho správu budovu bývalé léčebny v Choceradech. Proti je místní občanské sdružení, které tvrdí, že změna prostředí dětem ublíží.

Středočeský hejtman David Rath říká, že dětský domov je velmi starý a zanedbaný, navíc prý stavebně neodpovídá dnešním podmínkám pro pobyt dětí. Rekonstrukci za 60 milionů korun plánovalo už minulé vedení kraje. Nová krajská rada ale investici zamítla s odůvodněním, že na opravy by bylo potřeba dvakrát tolik peněz - a ty úřad nemá.

Hejtman našel nový domov pro děti v Choceradech. Chce je přestěhovat do budovy bývalé dětské léčebny. I ta by se ale musela za miliony rekonstruovat. „Částka na úpravu objektu v Choceradech bude jen zlomkem sumy, která by byla potřeba na rekonstrukci pyšelského domova,“ dodal hejtman.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Zakladatel občanského sdružení Zachovejte dětský domov v Pyšelích Jan Kružík však namítá, že cenový poměr vychází přesně naopak. Domov v Pyšelích by se údajně mohl nechat opravit za mnohem méně než ten v Choceradech. Petici za záchranu domova v Pyšelích podepsalo zhruba 500 lidí.

Ke stěhování ale mají výhrady i někteří odborníci. Psycholožka Václava Mosáková se nechala slyšet, že s dětmi nelze zacházet jako s kusem nábytku. Existuje totiž riziko velkého traumatu. Kraj zatím neví, k čemu by prázdnou budovu v Pyšelích využil, pokud by se děti příští rok skutečně stěhovaly. Uvažuje například o školícím středisku nebo o přestavění na hotel.

/*json*/{"map":{"lat":49.9812539507,"lng":14.6063232422,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.876937800725,"lng":14.680480957031,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/