Kraj chce vytěsnit některé soukromníky z nemocnic

Pardubice - Pardubický kraj chce ze svých nemocnic postupně vytlačit některé soukromé firmy. Podle hejtmanství totiž soukromníci obsadili nejlukrativnější zdravotnická oddělení a smlouvy s nimi prý ani nejsou pro nemocnici výhodné. Soukromé firmy to považují za diskriminační a hodlají bránit své investice do tamních nemocničních oddělení.

V pardubické nemocnici provozuje část onkologického oddělení společnost Multiscan. Prostory patří kraji, ale vybavení soukromé firmě. Vedení kraje tvrdí, že tato společnost v nemocnici působí na základě smluv, které jsou pro nemocnici nevýhodné. „V případě této firmy se jedná o dva aspekty. Je to nevypověditelnost smlouvy a její nepřehlednost,“ tvrdí radní Pardubického kraje Markéta Tauberová. „Nevýhodnost té smlouvy z hlediska nemocnice je v tom, že nás nemůže vyhodit, kdy se jí zachce a bez jakékoli náhrady,“ brání se jednatel společnosti Multiscan Sotirios Zavalianis.   

V pardubické nemocnici působí celkem dvanáct soukromých subjektů. Nemocnice tak podle jejího ředitele přijde ročně o miliony korun. „Služby, které poskytují některé soukromé subjekty, jsou velmi dobře hrazené ze strany zdravotních pojišťoven,“ upozorňuje ředitel pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda. „Za určitých okolností můžeme spolupracovat i s jinými subjekty, ale to by mělo být pouze dočasné,“ říká pardubický hejtman Radko Martínek.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Společnost Multiscan ustoupit nehodlá. Tvrdí, že svým odchodem z nemocnice by přišla o stamiliony, které už do onkologického oddělení investovala. „Já si myslím, že je to o neschopnosti vést nemocnici. Proto si musí najít jiného viníka. A takovým oblíbeným viníkem je soukromník,“ vidí důvod sporu jednatel Zavalianis.   

Situace teď připomíná klid před bouří. Jednání mezi soukromou společností Multiscan a Pardubickým kraje totiž uvízlo na mrtvém bodě.