Chlumec je zadlužený stále

Chlumec u Ústí nad Labem – Majetek obce Chlumec u Ústí nad Labem zablokovali exekutoři. Chlumec totiž dluží teplickým Vodohospodářským stavbám 12 milionů korun za přípravu území pro 40 nových rodinných domků v přilehlé obci Stradov. S úroky už dluh vyrostl na 16 milionů korun. Problémy obcí, které nejsou schopny splácet dluhy, nebo musí krátit rozpočty, se v poslední době množí, případ Chlumce je však jiný. Opoziční zastupitelé jsou totiž přesvědčeni, že k těmto problémům vůbec nemuselo dojít, pokud by pan starosta s nimi jednal, kdyby nerozhodoval sám na vlastní pěst a často za jejich zády. Podepsal prý špatné smlouvy. Starosta to ale odmítá a tvrdí, že jsou to jen drobné potíže. Ti, kteří ho kritizují, podle něj nic pro město neudělali, zatímco on toho udělal za svých několik volebních období hodně. Jak říká, Chlumec toho už vydržel hodně, přežil větší krize a tuto přežije také.

V současné době už Chlumci nepatří ani škola, ani školka, ani rybník s kapry. Podle teplické stavební firmy proto, že radnice jen stále slibovala a neplatila. „Zaplaceno mělo být v červenci 2007,“ potvrdil mluvčí společnosti Vodohospodářské stavby Libor Hort. Podle chlumeckého starosty Romana Hanusche přivedlo obec do problémů ministerstvo financí, které původně slibovalo dotaci a pak couvlo. Opozice to však vidí jinak. „Viníme starostu z toho, že podepsal smlouvu, kterou neměl a obec tak zatáhl do dluhů,“ prohlásil zastupitel obce Petr Boháč (Chlumecká alternativa).

Inženýrské sítě měl podle opozice platit investor, který pozemky získal od obce v ceně 30 korun za metr čtvereční a poté je prodával až jedenáctkrát dráž. Chlumecký starosta investora hájí, do sítí dal přes 20 milionů korun. „Platili jsme pouze to, co obci zůstane, jako jsou komunikace, chodníky a veřejné osvětlení,“ vysvětlil starosta Hanusch. Petr Boháč však nesouhlasí: „Myslím, že to vůbec nebylo nutné.“ Chlumecký starosta trvá na svém. Půjčka na odvrácení exekuce už je vyřízená a ze Stradova, kde nové domky stojí, teď bude obec dostávat každý rok 800 tisíc na daních. Opozicí tím však nepřesvědčil. Situace v Chlumci vypadá dost nepřehledně a nikdo neví, jak to s exekucí dopadne. Přestože starosta slibuje, že peníze už jsou na cestě a úrok nebude velký, opozice mu příliš nevěří.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Jasno by v Chlumci mělo být brzy, protože celý případ smlouvy a vzniku exekucí už projednává a vyšetřuje kriminální policie. Stalo se tak na popud opozice, která sice podala trestní oznámení na neznámého pachatele, ale sám pan starosta připouští, že tím neznámým pachatelem je on. Z ničeho ale obavy nemá, tvrdí, že postupoval podle zákona a tak bude postupovat vždy. O jeho sebevědomí svědčí i to, že na obzoru je další případ, kdy nakoupil za několik milionů stavební materiál na domy, které se mají v Chlumci postavět.

Opozice protestuje, že starosta opět rozhodoval sám, Roman Hanusch však prohlašuje: „Však mi ještě všichni poděkují, na každém domě tak ušetříme 700 tisíc korun.“

/*json*/{"map":{"lat":50.705612,"lng":13.930175,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.705612,"lng":13.930175,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Základní škola v Chlumci
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24