V Praze se denně sebere 11 tun psích výkalů

Praha - V hlavním městě se denně odklidí 11 tun psích exkrementů. Ročně vyjde takový úklid na desítky milionů korun. Peníze, které hlavní město vybere na poplatcích za psy, tak zdaleka nestačí. V polovině letošního roku metropole evidovala asi 85 tisíc psů, dalších zhruba 25 tisíc mají podle odhadů lidé načerno. Majitel psa zaplatí za své zvíře 1500 korun za rok, respektive 600 korun, pokud bydlí v rodinném domě. Loni se na poplatcích vybralo přes 55 milionů korun. Čtvrtina částky jde do rozpočtu hlavního města, na provoz psích útulků v Troji a Horních Měcholupech a zbytek dostávají podle místa pobytu poplatníka jednotlivé městské části, které z něj hradí úklid ulic.

Například osmá městská část každý rok zaplatí za úklid znečištěných ulic a trávníků přes pět milionů korun, Praha 5 téměř tři miliony. „Všechny tyto částky převyšují sumu, kterou město získá na poplatcích za čtyřnohé miláčky,“ uvedl ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš.

Nejvíc je v Praze „voříšků“, oblíbení jsou i jezevčíci

Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka není situace na ulicích sice ideální, ale zlepšuje se, protože majitelé psů se chovají zodpovědněji a uklízejí po nich. V pražských parcích a ulicích je k dispozici přes tisíc speciálních košů na psí výkaly. Na úklid ulic také magistrát nasazuje stovky čistících strojů: „Náklady, které se dají snížit, jsou spojené s tím, že by nemuselo po Praze jezdit tolik lapačů exkrementů, kdyby majitelé psů byli více ukáznění.“

Od roku 2005 musejí majitelé svého psa trvale označit tetováním nebo mikročipem. Ten má v Praze přes 71 tisíc psů. Strážníci letos řešili 3000 přestupků, jichž se dopustili majitelé psů, kteří buď neuklidili psí výkaly nebo pes pobíhal na veřejnosti bez vodítka.

Počet psů v metropoli podle Blažka stoupá od roku 2005. Nejvíce evidovaných je v Praze 4, a to přes 8200. Na druhém místě je Praha 6 s více než 6600 registrovanými psy. Nejvíc je v Praze „voříšků“, oblíbení jsou i jezevčíci, retrívři a němečtí ovčáci.

Pes
Pes