V Tisé národní park nechtějí

Ústí nad Labem - Řada obyvatel z Tisé na Ústecku se bouří proti tomu, že se okolí jejich obce má stát součástí nedalekého Národního parku České Švýcarsko. Tamní skály jsou totiž podle ochránců přírody výjimečnou pískovcovou lokalitou. Lidem se ale nelíbí, že obecní zastupitelstvo dalo svůj souhlas a nikomu o záměru předem neřeklo. Připravují tedy petici, která vyjadřuje nesouhlas s rozhodnutím vedení obce, a žádají kompletní informace.  

Národní park České Švýcarsko se zaštiťuje sloganem: velmi dobrý soused a partner. Takového souseda ale někteří obyvatelé Tisé nechtějí. Bojí se, že se nebudou moci volně pohybovat po přírodě a obávají se také velkého přílivu turistů. „Bude to druhá zóna národního parku, kde pohyb osob není nikterak omezen,“ mírní obavy místních ředitel Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. „Nám to úplně není jasné. Pokud tam nebudou platit žádná omezení, tak v čem spočívá ta ochrana?“ ptá se iniciátor petice Radim Bzura. 

Podle odpůrců je na zařazení skalní oblasti do národního parku zarážející především to, že je o celé záležitosti nikdo neinformoval. Obecní zastupitelstvo už ale s rozšířením souhlasilo. „Diskuse o tom neproběhla ani ve Zpravodaji, který vychází každý měsíc, ani na obecním webu, který je poměrně přehledný. Žádná informace o tom nevisela ani na úředních deskách,“ dodává Radim Bzura. 

Video Reportáž Ladislava Jakuba
video

Reportáž Ladislava Jakuba

Podle starostky Tisé určitá informovanost o věci proběhla. Podle ní to přinese obci většinou výhody, především dotace. Počet návštěvníků oblasti však podle Bzury už příliš nevzroste. Přesto v Tisé proti stanovisku vedení obce vzniká petice. „Ta petice a celé to naše úsilí nesměřuje proti parku. My jen chceme objektivní informace, abychom se k tomu mohli vyjádřit,“ říká Radim Bzura.   

O rozšíření Národního parku České Švýcarsko o oblast okolo Tiských stěn rozhodne až Poslanecká sněmovna. Zatím ale není jisté, kdy.

/*json*/{"map":{"lat":50.787071,"lng":14.025972,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.787071,"lng":14.025972,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/