Zastupitelé souhlasili s odkladem přestavby Masarykova nádraží

Praha - Zastupitelé hlavního města odsouhlasili odklad změn územního plánu, které se týkaly kritizovaných projektů, jako jsou přestavba Masarykova nádraží, nádraží Praha - Smíchov, nákladového nádraží Žižkov nebo lokality Bubny - Zátory. Odklad minulý týden navrhla rada města. Důvodem jsou mimo jiné neshody s urbanisty a v některých případech také dopad krize na developery.

Mnohé z těchto projektů vyvolaly nesouhlas veřejnosti, proti se v některých případech stavěli i památkáři. Nejsledovanější byla zřejmě chystaná výstavba na místě dnešních kolejí na Masarykově nádraží. Některé středočeské obce se obávaly toho, že by nádraží mohlo být zrušeno a spojení středních Čech s hlavním městem by se zkomplikovalo. Zeleným zastupitelům z Prahy 3 zase vadila plánovaná přestavba nákladového nádraží Žižkov.

Oproti rozhodnutí rady byl nově vyřazen i návrh týkající se výstavby v areálu bývalých mrazíren v Sedlci. Metropole se chce k vyřazeným návrhům v budoucnu vrátit.

Stavět se bude v Uhříněvsi a u Roztyl

Zastupitelé dnes souhlasili s dalším projednáváním některých dalších celoměstsky významných změn. Jednalo se například o změny, které umožní další obytnou výstavbu v Uhříněvsi, výstavbu železničního koridoru Praha - Beroun, vytvoření rekreační zóny Radotínská jezera nebo rozsáhlou výstavbu u metra Roztyly.

Právě se změnou týkající se Roztyl nesouhlasili někteří zastupitelé. „Jedná se o velké, dnes především zelené, území. Praha by si měla volných ploch více vážit,“ uvedla zastupitelka Petra Kolínská (SZ). Proti záměru vystoupil i David Štěrbáček ze sdružení Zelené Roztyly. „Území už dnes nabízí dostatečné možnosti investorům. Není třeba dále měnit zelené plochy na výstavbu,“ uvedl. Zastupitelstvo ale jeho výzvu nevyslyšelo.

Schválené změny budou dále rozpracovány, první by podle radního Martiny Langmajera mohly být definitivně potvrzeny na začátku příštího roku. U některých ale bude muset být vypracována SEA (posouzení vlivu koncepce na životní prostředí). To se týká například návrhu, který by umožnil vybudování zastávky a přestupního uzlu Zahradní Město, nebo metodiky regulace výškové zástavby v metropoli.