V rybnících na jihu Čech je málo ryb

Jižní Čechy – Ztráty v jihočeských rybnících, které v létě zasáhly povodně, jsou až 80 procent. Jejich výlovy právě začaly, většina ryb ale skončila v řekách, jak říká Pavel Oberreiter z Lesů a rybníků Českých Budějovic. Přesto se důsledky záplav v ceně vánočních kaprů výrazně neprojeví. Mužů, kteří zatahují sítě, je už na první pohled u některých rybníků méně.

V nádržích, kterými se v červnu prohnala velká voda, zůstalo jen velmi málo ryb. Vladimír Kaiser z Rybářství Hluboká informoval, že ztráty na rybách činí 80 až 90 procent. Patrně nejvyšší ztráty hlásí právě Rybářství Hluboká. Jinde jsou škody o něco nižší. Téměř všude ale musí ryby pečlivě třídit.

Vladimír Kaiser sdělil, že z Mlýnského rybníku v Čejkovicích bylo v plánu vylovit 18 tun tržních kaprů, sloveny však byly necelé tři tuny. Většinu škod rybářům pokryjí pojistky. Teoreticky mohly povodně dokonce pomoci, například sportovním rybářům na řekách.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Škody na rybách byly poslední zatím neupřesněnou položkou v seznamu škod. Ty nakonec v jižních Čechách přesáhly miliardu 200 milionů, jak potvrdil Stanislav Mrkva z Krajského úřadu Jihočeského kraje. Rybáři se shodují na tom, že se ztráty výrazně liší podle jednotlivých lokalit.