Historické skvosty Broumovska budou zabezpečeny

Broumovsko – Desítky krádeží a pokusů o vloupání mají za sebou jediné dvě národní kulturní památky Broumovska – benediktinský klášter a unikátní dřevěný kostel Panny Marie. Broumovský hřbitovní kostel je nejstarší dřevěnou stavbou ve střední Evropě. Letos v létě byl po mnoha letech zpřístupněn veřejnosti. Historické skvosty jsou nyní pod dohledem zabezpečovací techniky.

Místní klášter je národní kulturní památkou nevyčíslitelné hodnoty. Přestože už některé jeho části zabezpečení chrání, stále je terčem zájmu zlodějů. Správce broumovského kláštera Přemysl Sochor vzpomíná na jeden z pokusů o vloupání, kdy se neznámí zloději pokusili do objektu dokonce podkopat.

Tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová sdělila, že lupiče nejvíce zajímaly peníze v hotovosti, ale také předměty, které lze snadno zpeněžit. Naposledy se z kláštera ztratilo 270 tisíc korun určených na výplaty zaměstnanců, v ohrožení byly ale i památky milionových hodnot, jako například stovky let staré knihy nebo jedna z kopií turínského plátna, do kterého měl být krátce po ukřižování zahalen Ježíš Kristus.

Video Reportáž Václava Plecháčka
video

Reportáž Václava Plecháčka

Na kompletní zabezpečení si broumovský klášter ještě musí počkat. V jeho areálu je totiž téměř 300 místností.

/*json*/{"map":{"lat":50.4417638906,"lng":16.086730957,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.585634499172,"lng":16.330833435059,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Benediktinský klášter
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24