Jazykové kurzy za peníze kraje

Hradec Králové - Královéhradecký kraj zaplatil hejtmanovi Lubomíru Francovi a vicehejtmanovi Josefu Táborskému z ČSSD jazykové kurzy v zahraničí. Celková částka přesahuje sto dvacet tisíc korun. Kritika těchto výdajů v době, kdy má kraj napjatý rozpočet, zazněla nejen od opoziční ODS, ale i od lidovců, kteří tvoří se socialisty koalici.

Když Česká televize vicehejtmana Táborského oslovila anglicky, nedal se zaskočit. Na otázku, jaké má z kursu pocity, hned odpověděl, že kurs je velmi zajímavý a důležitý. Vicehejtman Táborský se za peníze kraje čtrnáct dní učil anglicky v Kingsway English Centre v britském Worcestru. Kraj za zájezd zaplatil osmdesát dva tisíce korun. „Já si myslím, že je to standardní cena. Nevidím v tom nic špatného,“ tvrdí královéhradecký vicehejtman Josef Táborský.

Čtrnáctidenní jazykové pobyty v Británii nabízejí cestovní kanceláře i za dvacet pět tisíc korun. Hejtman Franc se anglicky učil na Maltě. Kraj za něj zaplatil čtyřicet tisíc korun. Než ho Česká televize požádala o rozhovor, řekl, že se z angličtiny zkoušet nenechá a že rozhovor odmítá. "Já se vám k tomu nebudu vyjadřovat,“ odmítá odpověď a vysvětlení hejtman Lubomír Franc.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Náklady na výlety za výukou angličtiny nejvyšších představitelů kraje se nelíbí opoziční ODS, ale ani lidovcům, kteří jsou se socialisty v koalici vládnoucí v kraji. „Pokud jsou daňové příjmy kraje nízké tak, jak jsou, tak je potřeba, aby si politici hradili vzdělání ze svých prostředků,“ domnívá se opoziční zastupitel Miloslav Plass. „Je potřeba šetřit i v této oblasti,“ dodává lidovecký náměstek hejtmana Vladimír Derner.

Před třemi lety odcestoval se svou asistentkou do Izraele radní pro zdravotnictví Všetečka. Kraj za ně a třetí osobu zaplatil přes sto čtyřicet tisíc korun. Tehdejší opozice včetně ČSSD náklady kritizovala. Tehdejší hejtman Pavel Bradík radního naopak hájil. Podle něj ho může i při plavání v moři napadnout geniální myšlenka, co s krajským zdravotnictvím, argumentoval tehdy.